poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Volkswagen podváděl při měření emisí u dieselových motorů

25.9.2015

Automobilka Volkswagen podváděla při testování emisí dieselových vozů. Zatímco při testech byly emise potlačeny speciálním softwarem, do obchodů se dostaly vozy s deaktivaným software a s mnohem vyššími emisemi. 

Naměřené emise neodpovídají přibližně u 11 milionů vozů z koncernu Volkswagen s čtyřválcovým dieselovým motorem TDI. Zcela jistě to platí u vozů VW Beetle, Jetta a Golf a automobilů Audi A3 vyrobených mezi lety 2009 a 2015 a Passatů z let 2014 a 2015. V České republice nemusí emise odpovídat u dieselových verzí automobilů Škoda Fabia, Octavia, Rapid, Roomster a Superb. Veškeré vozy, kterých se může podvod s emisemi týkat, by měly zamířit do servisu na prohlídku.

V USA navíc vládní agentura pro ochranu životního prostředí EPA zakázala další prodej vozů osazených problémovým motorem. Automobilce také hrozí pokuta až 18 miliard amerických dolarů.

Speciální software, takzvaný „defeat device“, automobilce umožňoval na krátkou dobu potlačit zplodiny z výfuku, dlouhodobě však fungovat nemohl. Veškeré automobily se tedy prodávaly s deaktivovaným softwarem a daleko vyššími emisemi, než jaké byly naměřeny při testech.
EPA čelí kritice za to, že zamítla návrhy na změnu pravidel testování. Jejich součástí totiž měla být i analýza kódu v palubním počítači, která by „defeat device“ snadno odhalila. EPA se však přidržela původních pravidel podle známého zákona o autorských právech Digital Millenium Copyright Act. Analýza kódu by podle nich byla brána jako neoprávněné zasahování do cizího duševního vlastnictví. Podle EPA by také spotřebitelé mohli podobného svolení k analýze zneužívat k tomu, aby do kódu zasahovali a sami tak například v honbě za vyšší rychlostí vypouštění emisí zhoršovali.

Federal Trade Comission (FTC) uvádí, že v případě Volkswagenu se nemusí jednat jen o případ podvodu, ale i o klamavou reklamu, protože nové dieselové motory byly propagovány jako ekologické. Podle FTC by američtí spotřebitelé měli mít nárok na kompenzaci.

Testy emisí ani spotřeby nejsou v současné době nejpřesnějším ukazatelem, jak se bude automobil chovat ve skutečném provozu. Testy, kterými vozy prochází, známé jako New European Driving Cycle, jsou zastaralé a výrobci při nich často používají různé triky. Pro snížení emisí na testovacím okruhu bývá používáno řidiči nenáviděné vypínání motoru i při kratším stání. Spotřebu zase snižuje odlehčení vozu o některé prvky, jako je autorádio či klimatizace. Pro dosažení nižšího vzdušného odporu bývají na vozidlech zalepeny veškeré spáry. Vozidlo také bývá testováno na přehuštěných a nahřátých pneumatikách a jeho motor bývá při testech promazán speciálními mazivy, která jsou běžnému spotřebiteli nedostupná.

I tyto praktiky ovšem čelí stížnostem spotřebitelských organizací. O aktualizaci používaných standardů již několik let usiluje Evropská spotřebitelská organizace BEUC, její kampaň podporuje například italská Altroconsumo či britská Which?.
 

Související články