Aplikace Ultimeyes spotřebitelům slibovala, že pokud budou dodržovat její pokyny a procvičovat oči několik hodin týdně, čeká je brzy zlepšení zraku v průměru o 31 %. Účinky aplikace měly být vědecky ověřené a potvrzené. Pomáhat měla i s viděním ve tmě či usnadňovat čtení při slabém osvětlení, navíc také měla zastavit přirozené stárnutí oční čočky.
Žádné z uváděných tvrzení však podle FTC nebylo pravdivé, v mobilních obchodech s aplikacemi AppStore i Google Play sbírala Ultimeyes převážně negativní recenze od spotřebitelů, kteří žádné zlepšení nepozorovali. Ti, kteří ji hodnotili pozitivně, spíše než slibované účinky ocenili poměrně zábavná cvičení, jež byla hlavně hrami na rychlost a postřeh.
Autorem jediné studie, o níž se tvrzení o účinnosti aplikace opíralo, byl Aaron Seitz. Ten je spolumajitelem společnosti Carrot Neurotechnology, která aplikaci Ultimeyes vyvinula. O tom však reklama mlčela.
Společnost Carrot Neurotechnology nyní bude muset zaplatit pokutu ve výši 150 tisíc dolarů a ze své reklamy odstranit veškerá neprokázaná tvrzení o účincích aplikace, zvláště pak ta o údajném výzkumu.
Mobilní aplikace, které slibují více, než mohou splnit, případně nefungují vůbec, jsou přibližně stejně staré jako samotné chytré telefony. Nejprve se velmi často vyskytovaly aplikace pojmenované stejně jako populární počítačové hry a prodávané za podobné ceny. Po spuštění však místo hry nabídly například jen úvodní obrazovku a titulní melodii. Svůj účel velmi často neplní ani aplikace na zrychlení procesoru mobilního telefonu či zvýšení kapacity baterie, jak se o tom dříve v letošním roce přesvědčila italská spotřebitelská organizace Altroconsumo.