poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Američtí farmáři nechtějí přejít na chov bez antibiotik

2.10.2015

Američtí zemědělci nemají zájem přejít na chov dobytka bez podávání antibiotik. Zatímco americké vládní agentury i některé řetězce restaurací a rychlého občerstvení je kritizují za nadužívání antibiotik při produkci hovězího masa, podle farmářů se omezení antibiotik nevyplatí. Uvádějí to Wall Street Journal (WSJ) a spotřebitelský server Consumerist.

V USA sílí poptávka po hovězím mase v bio kvalitě a vládní agentury chtějí přísnější pravidla pro chov hovězího dobytka, kterému jsou v současné době podávána antibiotika ve velkém množství pro prevenci i růst svalové hmoty. Američtí farmáři se ovšem k přechodu na chov bez antibiotik nechystají.

WSJ uvádí, že ceny hovězího jsou po extrémním suchu v minulém roce na historickém maximu. Spotřebitelé i restaurační řetězce jsou sice ochotní si připlatit za maso z biochovu či z volných pastvin, chovatelé však uvádějí, že investice nutné pro změnu způsobu chovu by se jim nevyplatily.

Řetězec rychlého občerstvení Chipotle, který oznámil, že přechází kompletně na prodej masa z chovů bez antibiotik, také čelil kritice federálního zastupitele pro zemědělství v Texasu. Chipotle totiž přestal odebírat maso od místních farmářů a veškeré hovězí si nechal dovážet z Austrálie. Řetězec ovšem kritiku odmítl s tím, že produkce masa z volného chovu je v Texasu zcela nedostačující a dovoz je nutností.

Nadměrné používání antibiotik při chovu dobytka je podle spotřebitelských organizací a vládních agentur vážným rizikem. Nedávný průzkum Consumer Reports ukázal, že v 18 % vzorků mletého hovězího masa byly nalezeny superbakterie, tedy bakterie odolné vůči dvěma a více druhům antibiotik. Ty se vyvinuly právě kvůli nadměrnému či „preventivnímu“ podávání antibiotik.

Čtyři největší američtí producenti hovězího masa se sice v roce 2013 zavázali, že přestanou dobytek krmit antibiotiky pro růst svalové hmoty, preventivní podávání je však stále rozšířené a někdy může sloužit jen jako zástěrka krmení kvůli růstu svalové hmoty.

Server Consumerist ovšem chválí, že vedle gourmetských restaurací k masu bez antibiotik z volných a bio chovů přecházejí i řetězce rychlého občerstvení, které specializují na jiná masa. Kromě již zmíněného Chipotle se jedná ještě o bageterie Panera a prodejce kuřecích specialit Chick fil-A.

Související články