poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Některé tiskárny plýtvají barevný toner i při černobílém tisku

5.10.2015

Některé laserové tiskárny plýtvají barevný toner i v případě, že uživatel tiskne pouze černobíle. Odhalil to test německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest (SW), který navíc ukázal, že se nejedná jen o chybu. Tiskárny Dell C2660dn a Xerox Phaser 6022 byly navrženy tak, aby tonerem plýtvaly.

Při černobílém tisku by měla laserová tiskárna využívat pouze toner s černou barvou, u dvou vzorků zařazených v testu SW tomu tak ale nebylo. Při testování SW zjistila, že u modelů Dell C2660dn a Xerox Phaser 6022 ubylo při černobílém tisku i značné množství náplně z barevných tonerů. Zvláště tiskárna Xerox, jejíž tonery byly nejdražší z testovaných, se tak výrazně prodraží. Opakované testy pak prokázaly, že se nejedná o závadu ale o technické nastavení.

Když testující rozebrali tiskárnu Dell, zjistili, že po černobílém tisku je do odpadního koše přemístěno i velké množství barvy z barevného toneru, která se tak stává nepoužitelnou. Kam mizí barva z Xeroxu, to se zjistit nepovedlo, na rozdíl od Dellu však výrobce alespoň poskytl pro mizení toneru vysvětlení. Barva je údajně použita pro kalibraci tiskových hlav. Podle SW je jí však za tímto účelem spotřebováno neúměrně mnoho. Odpověď Dellu pak mnoho nevysvětlila. Prý se jedná o funkci, jež je výrobním tajemstvím.

Drahý tisk a potíže s náplněmi či tonery do tiskáren jsou důvodem, proč jsou jejich výrobci dlouhodobě kritizováni odbornou i širokou veřejností. Náplň do inkoustových tiskáren může v přepočtu na mililitr vyjít dráž než nejdražší koňaky či Chanel No. 5. Jeden z výrobců, společnost Epson má také ve zvyku tonery opatřovat čipem, který hlídá počet vytisknutých stránek a po jeho překročení je deaktivuje. Neradi také vidí, když zákazníci používají možnost neoficiálního doplnění inkoustu či toneru. Ze záruky se tak snažili vyjmout tiskárny, jejichž majitelé používali neoficiální cartridge či nechali ty originální doplnit „neoficiálním“ inkoustem.

Takové obchodní podmínky však odporují jak americkému tak evropskému právu. Pro neuznání reklamace by bylo třeba prokázat, že závada byla zapříčiněna pouze a jen použitím neoriginálního dílu.