poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Britské samosprávy chtějí přísnější tresty pro nepoctivé pronajímatele nemovitostí

6.10.2015

Nepoctiví majitelé nemovitostí, kteří v Británii ztrpčují život svým nájemníkům, by se měli dočkat přísnějších trestů. Volá po tom britská asociace místních samospráv Local Government Asociation. 

LGA podle spotřebitelského serveru Bitterwallet uvádí, že v Británii je sice většina nájemníků v soukromých bytech spokojená, existuje ovšem určitá menšina nepoctivých majitelů, kteří zneužívají zvýšeného zájmu o byty v bývalých chudinských čtvrtích. Za neodpovídající ceny pronajímají nájemníkům byty v polorozpadlých domech, kde pořádně nefungují ani základní služby, jako jsou Voda či plyn. Sami ovšem nájemníkům za sebemenší opomenutí vyhrožují pokutou či vystěhováním.

Teoreticky platí, že za neoprávněné vystěhování nájemníka by majitel nemovitosti mohl být odsouzen i k trestu odnětí svobody. Podle LGA ovšem chybí přesně stanovené postupy pro lokální soudy, jak v případě nepoctivých majitelů postupovat. Ti tak většinou od soudu odcházejí s relativně nízkou pokutou.

To by se mělo podle LGA změnit. Tresty se mají zpřísnit, a to včetně systému pokut. Zatímco v současnosti jsou pokuty proporční k příjmům, které majitel vykáže, LGA chce, aby byly stanovovány plošně dle způsobené škody. Současného stavu totiž nepoctivci zneužívají. Čím nižší příjem vykazují, tím nižší dostanou pokutu. Soudy by navíc neměly být nadále zdržované nesmyslnou byrokracií a průtahy kvůli technickým detailům. Zpřísnit by se také měla pravidla pro vydávání licencí pronajímatelům. Licence by rozhodně neměly být dostupné těm, kteří opakovaně porušili zákon.

Problematiku nájemních vztahů neřeší jen úřady a samosprávy, ale i spotřebitelské organizace. dTest momentálně připravuje a postupně vydává sérii článků, která rozebírá všechny podstatné aspekty nájemního bydlení a pomůže vyhnout se nepoctivým majitelům pronajímajícím ruiny, kteří se přou o placení nájemného a služeb či prosazují do nájemní smlouvy právně nevymahatelné povinnosti či různá nesmyslná omezení.