poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Consumer Reports kritizuje nadměrné obaly

7.10.2015

Zatímco se obsah balení zmenší, obal zůstane stejný. Zákazník tak na první pohled nevidí, jaké množství kupuje, a ke koupi zmenšeného výrobku ho mnohdy navíc lákají i velké popisku typu „XXL“ či „obří“ balení. V USA sice existuje zákon zakazující používání nadměrných obalů, podle spotřebitelské organizace Consumer Reports (CR) je však bezzubý a dává prostor právním kličkám.

Američtí výrobci používají různé triky, jak nalákat zákazníka ke koupi. CR například uvádí, že mýdlo značky Dove se v posledních letech scvrklo o patnáct gramů, přičemž na obalu to není příliš znát. To ještě není to nejhorší , mýdlo má totiž také ještě jednoho menšího bratříčka. Pokud si totiž spotřebitel zakoupí „výhodné balení“ tří mýdel, čeká ho nemilé překvapení. Mýdlo z „multipacku“ totiž oproti klasickému ztratilo celou čtvrtinu hmotnosti.

Jiný případ se týká hořčice French’s. Nové balení se tváří jako obzvláště výhodný nákup – 50 % navíc zdarma. Jenomže kdo si dá práci s trojčlenkou, zjistí, že pokud má nové balení opravdu 150 % objemu, znamená to, že klasické se oproti dřívějšku zmenšilo o pětinu.

U velkých nádob zboží s tekutou či krémovitou konzistencí, jako jsou například omáčky nebo kosmetické výrobky jako různé denní krémy či pudry, se zase často používá jiný trik: Sklenice či obal má dno výrazně vypouklé dovnitř, někdy ve tvaru výrazného a špičatého dolíčku. Spotřebitel si toho mnohdy nevšimne, když zboží stojí v regálu.

CR se také nelíbí, že zákon, který nadměrné obaly reguluje, pochází z 60. let. Výslovně sice zakazuje používání nadměrných obalů, ovšem definice v něm obsažená je vágní a plná mezer. Jen několik států si vytvořilo vlastní systém regulací, který nadměrné obaly postihuje.

Nejaktivnější je v tomto směru Kalifornie. CR poukazuje na případ společnosti Starkist, která prodávala tuňáka v nadměrných konzervách, kde většinu objemu tvořil nálev. Kalifornské soudy jí však tuto praktiku zakázaly. Společnost nařčení z používání nadměrných obalů odmítla, spotřebitele ovšem odškodnila 8 miliony dolarů v penězích a 4 miliony v poukazech na zboží. Obaly byli nuceni změnit i výrobce drogerie Johnson&Johnson či čokoládovna Hershey.

Nadměrné obaly trápí spotřebitele po celém světě, do kampaně proti klamání spotřebitelů se zapojil i dTest. Kromě kampaně „Neprodávejte vzduch“ provozuje také databázi nadměrných obalů, kam mohou spotřebitelé zasílat odstrašující příklady, na něž narazili. 

Související články