poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Uváděný obsah nikotinu v náplních elektronických cigaret často neodpovídá skutečnosti

13.10.2015

Test francouzské spotřebitelské organizace UFC Que Choisir prokázal, že u 90 % vzorků náplní do elektronických cigaret obsah nikotinu či jeho koncentrace neodpovídá údajům úváděným výrobcem. Problém byl i u nabíječek, které byly často nedostatečně izolovány.

Zářijový test UFC se soustředil na elektronické cigarety, rizika spojená s jejich používáním a dodržování deklarovaného obsahu škodlivých látek. Neodpovídající obsah či koncentrace nikotinu nebyly zdaleka jediným porušením předpisů, které test odhalil. U 6 % vzorků chyběla na lahvičce s kapalinou bezpečnostní pojistka či varování, že se jedná o toxickou látku. Na obalu některých se také objevily lákavé obrázky ovoce či nápojů odkazující na příchuť dané náplně. To však francouzské zákony zakazují.

Nebezpečné bylo i příslušenství k některým elektronickým cigaretám. Z 14 testovaných nabíječek do elektrické sítě bylo 9 nedostatečně izolováno, hrozilo tedy, že by mohly probíjet. Podle UFC sice zatím nejsou hlášeny žádné případy, kdy došlo ke zranění spotřebitele či jeho ohrožení na životě, riziko však existuje. Na druhou stranu, veškeré testované nabíječky s USB konektorem splnily požadované normy.

O elektronických cigaretách jako takových a jejich škodlivosti se v současnosti vedou spory. Na začátku roku se objevila studie časopisu New England Journal of Medicine, která poukazovala na to, že v případě, kdy kuřák svou elektronickou cigaretu nastaví na napětí 5 a více voltů, vzniká při odpařování náplně až patnáctkrát více karcinogenního formaldehydu než u klasických cigaret. Zastánci e-cigaret ovšem oponují, že takové nastavení používá málokdo, jelikož ničí zamýšlenou příchuť náplně. Studie německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest zase došla k závěru, že škodlivost e-cigaret je nižší než u tabákových výrobků, stále se však jedná o konzumaci návykové látky, s níž by nekuřáci neměli začínat.

Související články