poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Fráze, nebo porušení autorských práv?

15.10.2015

Boj proti internetovému pirátství občas přináší bizarní výsledky, zvlášť když se ponechá strojům. Automatizovaný program čili bot, který měl pro Paramount Pictures vyhledávat fóra s odkazy na stažení filmů či seriálů, omylem za pirátské označoval jakékoliv diskuze, v nichž padl název filmu a slovo „torrent“, a po provozovatelích vyhledavačů vyžadoval, aby takové výsledky ve vyhledávání nezobrazovali. Informuje o tom server Consumerist.

Na konci září letošního roku obdrželi provozovatelé několika diskuzních fór zprávu, že obsah v jejich diskuzích porušuje autorská práva náležející Paramount Pictures podle zákona Digital Millenium Copyright Act (DMCA) a měl by být stažen. Diskuze, na něž oznámení odkazovalo, však byly zcela nevinné. Jejich jediným „proviněním“ bylo, že se v jednom diskuzním vlákně objevilo slovo odkazující na název hollywoodského filmu a výraz „torrent“ odkazující na službu umožňující sdílení filmů mezi uživateli.

Bot navíc nebyl schopný rozeznat název filmu od všeobecně používaných frází, upomínku tak například obdrželo fórum služby uTorrent pouze proto, že v ní jeden z přispěvatelů použil frázi „imagine that“, která je však i názvem filmu z roku 2009. Podobně dopadlo i jméno uživatele „cyberghost“, které program pochopil jako nabídku ke stažení romantické komedie Ghost, česky Duch, s Patrickem Swayzem. Nechtěně komicky působilo, když si jeden z uživatelů povzdechl nad tím, že je „clueless“ čili bezradný ohledně používání torrentů – i toto však program považoval za porušení autorských práv. Clueless je totiž originálním názvem středoškolské komedie „Praštěná holka“ z roku 1995.

Všechny tyto odkazy měly zmizet z výsledků největších vyhledavačů, jako je třeba Google. Ten však na rozdíl od Paramount Pictures rozeznal, že se jedná o chybu zaviněnou strojovým a poněkud těžkopádným nahlašováním potenciálních porušení DMCA. Žádná ze zmíněných stránek tak z výsledků vyhledávání odstraněna nebyla. Paramount Pictures se již za způsobené nepříjemnosti omluvila a vydala prohlášení, že při mechanizovaném hledání porušení práv se toto může stát, avšak pouze s pravděpodobností 0,01 %.

Necitlivé a automatizované vymáhání autorských práv není na internetu novinkou. Dobře známý je případ videa „Dancing baby“, zdánlivě obyčejné půlminutové nahrávky malého chlapce, který poskakuje po kuchyni. V pozadí však z rádia šumí píseň „Let's Go Crazy“ od zpěváka Prince. Video bylo proto automatizovaným systémem Universal Music Group (UMG) nahlášeno za porušení autorských práv a ze serveru Youtube staženo.

Od roku 2007 pak probíhal rozsáhlý spor, který z nenápadného videa učinil důležitý soudní precedens. Podle amerického federálního odvolacího soudu se v případě videa s tancujícím dítětem jednalo o „fair use“, čili použití, ke kterému není třeba autorizace vlastníka autorských práv. UMG se však stále rozsudku brání a tvrdí, že i když se nejednalo o vědomé porušení autorských práv, měla právo nechat video z internetu stáhnout, jelikož chybělo svolení držitele copyrightu.
 

Související články