poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Avokádo: zdravé ovoce, nikoli lék na rakovinu

21.10.2015

Mnohé ovoce má mezi částí spotřebitelů a výživových poradců pověst takzvaných „superpotravin“, které s trochou nadsázky léčí snad veškeré zdravotní obtíže. Mezi ně patří i avokádo. Na to, jaké prospěšné látky obsahuje, i na mýty s ním spjaté, se podívala španělská spotřebitelská organizace OCU.

Čerstvé ovoce je zdraví prospěšné, na tom se shodují spotřebitelské organizace napříč celým světem. Že avokádo je zdravou potravinou nepopírá ani OCU. Ovoce s typickou zelenou dužinou je především výborným zdrojem antioxidantů, konkrétně zvláště luteinů, fytosterolů a přírodních fenolů. Jedná se o látky, které pomáhají při prevenci kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny. Rovněž působí protizánětlivě.

Avokádo nezaostává ani v obsahu dalších prospěšných látek. Je bohaté na obsah draslíku, který pomáhá při zvýšeném krevním tlaku či nevolnostech, vitamínů E a B6, kyseliny listové a vlákniny. Obsahuje také velké množství mononenasycených mastných kyselin, tedy přírodních tuků, které pomáhají snižovat hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a triglyceridů. I tyto látky jsou tím pádem vhodné při prevenci nemocí krevního oběhu.

OCU ovšem upozorňuje, že není možné dávat rovnítko mezi prevenci a léčbu. Rozhodně nelze léčit rakovinu pouze konzumací avokáda a jeho derivátů. Ačkoli látky obsažené v avokádu mohou předcházet vzniku kardiovaskulárních onemocnění, určitě nespasí spotřebitele, který se nedrží vyvážené stravy a vede sedavý způsob života. Pro různé sladké avokádové dortíky či tučné omáčky to platí dvojnásob.

Prokázány nejsou ani údajné afrodiziakální účinky avokáda. I tento mýtus je ale postaven na troše pravdy. Nedostatek vitamínu E, jehož je avokádo bohatým zdrojem, může vést až ke vzniku erektilní dysfunkce. Žádná studie ovšem neprokazuje, že by konzumace avokáda zvyšovala mužské či ženské libido či požitek ze sexuálního styku.

Další mýtus se týká avokáda jakožto zázračného prostředku při hubnutí. Na jednu stranu je avokádo ovocem s velmi vysokou sytivostí a vysokým obsahem vlákniny, na druhou se také jedná o jedno z nejkaloričtějších ovocí vůbec. Pro redukční dietu tak není jeho konzumace ve velkém příliš vhodná.

Poslední mýtus se pak týká avokáda jakožto ovoce, které léčí zrak. Mýtus opět pravděpodobně vznikl dezinterpretací obsahu prospěšných látek. Avokádo opravdu obsahuje betakarotenoidy, které jsou pro zdraví očí nezbytné, zdaleka se však nejedná o jejich jediný či nejlepší zdroj. Pokud navíc spotřebitel přijímá vyváženou stravu, nemusí se bát jejich nedostatku.

OCU podotýká, že žádné ovoce ani potravinové doplňky nejsou samy o sobě zázračným lékem, nejdůležitější je vyvážený jídelníček a dostatek pohybu. K podobným závěrům ve svých rozborech dříve došla i italská spotřebitelská organizace Altroconsumo, která se zaměřila na kustovnici „goji“, či Stiftung Warentest z Německa, která zkoumala více druhů bobulovin s pověstí „superpotravin“.
 

Související články