poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Zvěřina bez dokladu může pocházet od pytláka

23.10.2015

Podzim není jen ročním obdobím, ve kterém se listy barví do všech odstínů žluté a červené, ale také časem honů a zvěřinových hodů. Státní veterinární správa (SVS) se podívala na to, jak restaurační zařízení dodržují pravidla spojená se zpracováním zvěřiny, a těm, která je porušila, udělila pokuty v celkové výši 200 000 korun.

SVS se společně s Policií České republiky při své kontrole zaměřila na to, zda u masa nechybí označení jeho původu, zda je zpracováváno ve shodě s předpisy a zda prošlo dostatečnou veterinární kontrolou.

Za první tři čtvrtiny roku SVS zkontrolovala 1200 restaurací, pochybení našla přibližně v 5 % kontrol. Pokuta uvalená na tyto chybující provozovny činila dohromady 200 000 korun.

Nejčastěji se chybovalo u dokladů o původu. Maso bez dokladů může v některých případech pocházet od pytláků či z podezřelých chovů, kde chybí jakékoliv veterinární vyšetření. Při prodeji a zpracování takového masa tedy hrozí šíření infekcí či parazitárních onemocnění.

V případě, že provozovatel pohostinství koupí již stažené maso od jiného maloobchodníka, stále je povinen se prokázat obalem se schvalovacím číslem zpracovatelského závodu a zkratkou státu původu. Pokud hostinský nakoupil nebalené maso, je povinen se prokázat alespoň kupním dokladem a dokladem jeho původu.

Ne všechny restaurace také mohou samy zvěřinu zpracovávat. Pro stahování či škubání zvířat musí mít restaurace od SVS zvláštní povolení. Každé takto zpracovávané zvíře musí být prohlédnuto proškolenou osobou. U divočáků je pak nutné ještě i vyšetření na přítomnost larev svalovce. Ty jsou totiž u člověka původcem smrtelně nebezpečné nemoci trichinelózy. I u masa, které si provozovatel sám stáhl a rozboural, je stále nutné disponovat dokladem o jeho původu. U srnčí zvěře je nezbytné uchovávat i plombu, jíž je kus označen po ulovení, a to po dobu půl roku od jeho zakoupení.
 

Související články