poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

LinkedIn musí zaplatit pokutu 13 milionů dolarů za zasílání nevyžádané pošty

26.10.2015

Provozovatel profesní sociální sítě LinkedIn musel na začátku října letošního roku v USA zaplatit pokutu ve výši 13 milionů dolarů za to, že své uživatele bombarduje upozorněními a zneužívá jejich e-mailové adresáře pro získávání dalších kontaktů. Informuje o tom britský server Bitterwallet.

Sociální síť LinkedIn je dobře známá zasíláním velkého množství e-mailových upozornění svým uživatelům a uživatelkám. Pokuta, která byla uložena jejímu provozovateli, se týká ovšem hlavně reklamy zasílané lidem mimo síť. LinkedIn totiž využíval e-mailové adresáře svých nových uživatelů pro získání dalších kontaktů. Na získané adresy pak rozesílal pozvánky s tím, že známý adresáta se připojil na síť a zda se nechce připojit také. Pokud adresát pozvánku ignoroval, začaly mu chodit upomínky, že pozvání stále čeká na vyřízení.

Taková praktika se ovšem nelíbila kalifornskému soudu a LinkedIn musí uživatele za zasílání nevyžádaných e-mailů odškodnit. Vzhledem k nečitelnosti obchodních podmínek sociální sítě navíc mnozí uživatelé nevěděli, k čemu dávají souhlas, když využili funkci „Add connections“, tedy „přidej kontakty“. Rozhodně pak nesouhlasili s tím, aby jejich přátelé či známí byli obtěžováni nevyžádanými e-maily.

Kalifornský soud LinkedIn stanovil pokutu ve výši 13 milionů dolarů, jednotliví uživatelé a obtěžovaní potenciální uživatelé mají nárok na odškodnění až do výše 1500 dolarů. Dále pak musí změnit své obchodní podmínky tak, aby bylo jasné, k čemu dává uživatel využitím funkce „Add connections“ svolení. LinkedIn se proti pokutě neodvolal a se změnou obchodních podmínek souhlasil. Přislíbil i možnost úplného zrušení zasílání obtěžujících e-mailů s notifikacemi. Jeho tiskový mluvčí ovšem prohlásil, že se sociální síť nedopustila ničeho protiprávního.

Dalším významným případem ze světa sociálních sítí byl verdikt Soudního dvora Evropské unie z počátku října, který Facebooku zakázal přesunutí serverů s daty evropských uživatelů do USA. V zámoří platí jiná pravidla pro ochranu osobních dat, která podle soudu dostatečně nechrání  

Související články