poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pokus Which? ukázal slabiny recenzního portálu Tripadvisor

30.10.2015

I když se recenzní portál Tripadvisor ve svých propagačních materiálech pyšní tím, že na jeho recenze se mohou spotřebitelé spolehnout, pokus britské spotřebitelské organizace Which? z poloviny letošního října ukázal, že tomu tak zdaleka není. Spotřebitelské testovací skupině Which? se podařilo na portál umístit 18 falešných recenzí, které prošly kontrolou. Na portálu také vytvořili tři fiktivní podniky.

Průzkum, který si Which? nechala vypracovat a který předcházel pokusu, ukázal, že 85 % britských spotřebitelů důvěřuje recenzím na serveru Tripadvisor. Jenomže vzhledem k tomu, že Tripadvisor umožňoval psaní recenzí i anonymům a panovalo podezření, že příspěvky prochází pouze strojovou kontrolou pro odfiltrování spamu, rozhodla se Which? důvěryhodnost recenzí na portálu prověřit.

Výsledek byl jednoznačný. Filtry Tripadvisoru prošlo 18 z 54 zaslaných falešných recenzí, tedy plná třetina. To však nebyl jediný test, kterému Which? Tripadvisor podrobila. Testující spotřebitelé také na portálu vytvořili tři fiktivní podniky. Většina ze zaslaných recenzí byla právě na ně. Recenzní server ovšem nijak neověřoval, zda podniky opravdu existují.

Právě podobné fiktivní podniky by se v rukou nepoctivců mohly snadno stát nástrojem k podvádění spotřebitelů. Stačilo by jen vyrobit stránky hotelu a „rezervační systém“, který by po spotřebitelích vyžadoval platbu předem. Umístění neexistujícího hotelu na recenzním portálu společně s pozitivními recenzemi by mohlo potenciální oběti ujistit o serióznosti podniku.

Na druhou stranu, Tripadvisor reagoval i na již zveřejněné recenze a polovina z 18 uveřejněných falešných recenzí byla díky tomu dodatečně smazána. Dva ze tří neexistujících hotelů také byly nahlášeny jako nedůvěryhodné. V době vydání článku na portálu Which? však ještě nebylo o jejich smazání definitivně rozhodnuto. Podle Which? je dobré, že pro Tripadvisor proces kontroly nekončí schválením příspěvku, stále by však měl pro ochranu spotřebitelů dělat více. Rozhodně by pak neměl veškerou kontrolu nechávat pouze na strojích a algoritmech.

Monitoring britské vládní agentury Competition Market Agency letos ukázal, že mnoho společností si nechává falešné recenze psát na zakázku. Ovšem i spotřebitelé občas využívají recenze jako páku na menší podnikatele a za pochvalu vyžadují slevy. S falešnými recenzemi se také pravidelně setkávají spotřebitelé ve Francii, kde se některé společnosti pro psaní samochvály snaží zneužít i spotřebitelská fóra organizace UFC Que Choisir.
 

Související články