poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Velká Británie a Belgie uvažují o vyšším zdanění limonád

3.11.2015

Daň ze sladkých nápojů se po úspěchu v Mexiku může rozšířit i do Evropy. O jejím zavedení se uvažuje ve Velké Británii a Belgii. Zatímco Britové v ní vidí jeden z nejúčinnějších prostředků k boji proti obezitě, belgická spotřebitelská organizace Test-Achats ji považuje pouze za bezzubý prostředek pro zalátání děr ve státním rozpočtu.

V Británii zavedení daně ze sladkých nápojů již delší dobu podporují zdravotnické nevládní organizace. Na konci října letošního roku se ovšem návrh na její zavedení dostal poprvé do plánu jednání britské vlády. Britští ministři si totiž nechali u vládní agentury Public Health England (PHE) vypracovat návrh efektivních postupů proti nárůstu obezity v populaci. Podle tohoto materiálu je zavedení „daně z cukru“ čtvrtým nejefektivnějším prostředkem proti tloustnutí britské populace.

PHE se také nelíbí propagace XXL balení slaných a sladkých pochutin, prodej „nekonečných kelímků“ limonády v provozovnách rychlého občerstvení a propagace nezdravých pamlsků sportovními hvězdami. Přesná podoba boje proti obezitě, který ministrům navrhla, zatím není známa.

Daň ze sladkých nápojů je předmětem diskuzí i v Belgii, tamní spotřebitelská organizace Test-Achats ovšem současnou podobu návrhu zákona kritizuje. Limonády by měly podražit v průměru o tři centy na litr, což je podle Test-Achats nedostatečné. V návrhu zákona navíc chybí jakýkoliv plán prevence a pravidla pro rozdělování výnosů této daně. V této podobě se návrh spotřebitelské organizaci zdá pouze jako populistický způsob, jak vyspravit státní rozpočet.

Vybrané peníze by podle Test-Achats měly být jednoznačně využity k prevenci a realizaci informačních kampaní, podpoře sportu či subvencování cen zdravé výživy. Navíc Test-Achats dlouhodobě poukazuje na to, že daň sama o sobě je naprosto neefektivním způsobem boje proti obezitě. Zdražení v řádu centů totiž od nákupu odradí pouze minimum spotřebitelů.

Návrhy na zavedení daně ze sladkých nápojů vycházejí z mexických zkušeností. Mexiko je dlouhodobě zemí s nejvyšší konzumací limonády na hlavu. Stále stoupající spotřebu se ovšem podařilo v roce 2014 zastavit zavedením desetiprocentní daně na limonády, energy drinky a ledové čaje a kávy. Průměrná konzumace na obyvatele poklesla o 12 %, nejvíce pak mezi nízkopříjmovými skupinami občanů, kteří jsou obzvláště ohroženi obezitou a nemocemi, jež z ní plynou.
 

Související články