poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

„Přestaňte klamat na obalech,“ vzkazuje BEUC producentům masa

4.11.2015

Není maso jako maso. Co se zdá být čerstvým výrobkem může snadno být masný polotovar. Často se také stává, že údaje na obalu neodpovídají, výrobci přehánějí obsah masa a naopak mlčí o nastavování výrobku vodou. V krajním případě je pak masný produkt falšován separátem či levnějším druhem masa. Právě na to upozorňuje Evropská spotřebitelská organizace BEUC.

Klamání spotřebitele na obalech masných výrobků se stále nedaří vymýtit, upozorňuje BEUC. Spotřebitelé by měli vědět, co kupují. Informace na obale by měly odpovídat obsahu balení. Bohužel tomu tak vždy není.

U masných polotovarů problém nejčastěji tkví v různém podílu masa a přidaných látkách. Například mleté maso na českých pultech smí nést označení „mleté maso“ jen tehdy, pokud obsahuje pouze mechanicky zpracované maso a nic víc. V drtivé většině případů však český trh nabízí jen masné polotovary s různým množstvím dalších přidaných látek. Protože je čerstvé mleté maso relativně drahé a bez aditiv se rychleji kazí a šedne, používají do něj výrobci často i jiné suroviny a přídatné látky, čímž z něj vytvářejí masný polotovar.

Mletý masný polotovar se na první pohled nemusí od mletého masa lišit, na což výrobci často spoléhají a k matení zákazníků přispívají i označeními jako například „mělněné maso“. S tím se dTest setkal v únorovém testu mletých mas, kdy na českém trhu objevil pouze jediný výrobek s názvem „mleté maso“, zbylá „mletá masa“ jimi legislativně nebyla. Prohřešky však bývají mnohem pestřejší. Jak ukázal také srpnový test grilovacích klobás v časopise dTest, deklarovaný podíl masa často neodpovídá skutečnosti, v březnovém testu loveckých salámů zase vyšlo najevo silné podezření na nekorektní navyšování podílu bílkovin bílkovinami rostlinnými či strojně odděleným masem.

Česká republika není s některými nepoctivými výrobci v Evropě jediná. V paměti mnohých zahraničních spotřebitelů dodnes leží skandál s falšováním masa, kdy byl například ve Španělsku telecí kebab nastaven kuřecím masem či britské jehněčí curry obsahovalo hovězí. Na belgickém trhu se zase objevily vepřové medailonky a toskánská pečeně nastavované vodou, aniž by o tom ve složení výrobku byla zmínka. To však evropský předpis zakazuje. Pokud je maso prodáváno v jednolitém celku, čili pokud budí dojem čerstvého výrobku, je nutné přidanou vodu na složení označit.

Boj proti takovému šizení zboží by měl být podle BEUC prioritou. Členské země EU by měly přitvrdit v kontrolách a postupu proti nepoctivým výrobcům, to samé pak platí i pro evropské činitele.

Plné znění zprávy Evropské spotřebitelské organizace BEUC si můžete přečíst v angličtině zde.
 

Související články