poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Podvodníci slibovali odškodnění obětem telemarketingu

9.11.2015

Nepoctivci z Floridy od roku 2011 provozovali telemarketingovou společnost pod názvem Consumers Collection Advocates (CCA), která nabízela obětem podvodů po telefonu zajištění odškodnění, a to za poplatek ve výši 20 % ztracené částky. Po vybrání poplatku se však již neozvali. Soud pro Jižní Floridu jim nyní zakázal pokračovat v činnosti a nařídil odškodnit oběti do celkové výše 2,85 milionů dolarů.

Pokud se někoho podařilo napálit jednou, půjde to i podruhé, říkali si podle serveru Consumerist provozovatelé společnosti CCA. Její telemarketéři obvolávali oběti podvodného telemarketingu a za poplatek jim slibovali pomoc se znovunabytím ztracené částky. Poplatek čítal 20 % z prodělané sumy. V případě, že oběť byla ve stavu hmotné nouze, bylo možné poplatek usmlouvat na 10 %. Navrácení peněz pak CCA slibovala v horizontu měsíce až půl roku.

Jenomže od chvíle, kdy oběť zaslala poplatek, přestali zástupci CCA komunikovat a místo navrácení ztracené sumy tak oběť prodělala ještě víc. Pokud se poškození zajímali, jak to s řešením jejich případu vypadá, bylo jim pouze suše sděleno, že CCA potřebuje více času.

Ve výsledku tak nepoctivci poškozené připravili přibližně o 3 miliony dolarů. Kromě podvodu se také dopustili porušení zákona o telekomunikacích, který telemarketérům zakazuje vymáhat předem poplatek za navrácení zaslané částky. Soud pro Jižní Floridu společnosti CCA na konci října letošního roku zakázal pokračovat v jakékoliv obchodní činnosti po telefonu. CCA také musí odškodnit své bývalé klienty do celkové výše 2,85 milionů dolarů.

Podobné nabídky se mohou objevit i v Česku. Může se jednat například o sliby bezbolestného oddlužení či odpuštění poplatků za úvěr, záběr pokoutních „vymahačů práva“ je však mnohem širší. Podobné podezřelé snahy lze nyní zaznamenat i u pokusu o hromadnou žalobu na Volkswagen ve věci odškodnění za podvody při měření emisí. dTest spotřebitelům radí, aby se nenechali podobnými nabídkami nalákat.
 

Související články