poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dětské balzámy na rty mohou obsahovat endokrinní disruptory

18.11.2015

Test dánské spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk (FT) ukázal, že významná část balzámů na rty a jeleních lojů obsahuje rizikové endokrinní disruptory. Týká se to i výrobků označených jako „pro děti“. Výrobci a prodejci se hájí tím, že zákony to umožňují, podle FT je však škodlivost těchto látek nezanedbatelná.

Chemické rozbory balzámů na rty, které dánská spotřebitelská organizace provedla, ukázaly, že 24 z 89 testovaných výrobků obsahuje látky považované za endokrinní disruptory. Mezi nimi byly i výrobky určené dětem, právě pro ně jsou ale tyto látky největším rizikem.

Za rizikový lze označit zejména propylparaben, jehož využití je v Dánsku zakázáno ve výrobcích pro děti do tří let. Test FT však tuto potenciálně škodlivou látku našel ve dvou dětských balzámech prodávaných v lákavém obalu ve tvaru figurky sovy. Konkrétně se jednalo o produkty prodávané pod značkou H&M a Tiger.

Propylparaben v balzámu přichází do dlouhodobého styku s pokožkou, navíc hrozí, že část nanesené vrstvy se dostane přímo do úst. Přitom propylparaben může snižovat u chlapců v dospělosti kvalitu spermatu a u dívek zase vyvolat předčasnou pubertu. Reakcí obou značek však bylo, že žádný zákon neporušují. Tiger pak alespoň přislíbil, že plánuje postupný přechod na recepturu bez parabenů.

Mnohé z testovaných balzámů a tyčinek nabízely i ochranu před UV zářením. Také u některých druhů UV filtrů panuje podezření, že by mohly být endokrinními disruptory. Více než polovina testovaných výrobků spotřebiteli slibovala ochranu před slunečním zářením, případně uváděla ochranný faktor. Ve složení ale výrobci vůbec neuváděli, jaký blokátor slunečního záření používají. To se FT nelíbí, navíc se ve světle potíží s disruptory ptá, zda je vážně nutné používat balzám na rty s UV filtrem.

Endokrinní disruptory v kosmetice a výrobcích pro děti jsou problémem, který dlouhodobě zaměstnává spotřebitelské organizace po celé Evropě. Nadále jsou jedním z předmětů sporu mezi americkou a evropskou stranou vyjednávačů o smlouvě TTIP. V USA panují ohledně jejich používání volnější pravidla a seznam zakázaných látek je několikanásobně kratší.

U mnohých parabenů také panuje podezření na jejich potenciální rakovinotvornost. Jak ovšem upozornila italská organizace Altroconsumo, jedná se o velmi širokou skupinu látek. Přírodní a naprosto neškodné parabeny se najdou například v borůvkách. Škodlivé účinky má pouze malá část průmyslově používaných látek, ty navíc většinou bývají přísně regulovány.
 

Související články