poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V Rakousku padaly milionové pokuty za zneužití monopolního postavení na trhu

19.11.2015

Rakousko řeší dva velké případy zneužití dominantního postavení na trhu. Zatímco výrobce elektroniky Samsung nutil prodejce elektroniky ke zdražení výrobků, řetězec supermarketů SPAR tlačil výrobce mlékárenského zboží k jeho dodávání téměř pod cenou. Oba případy rakouské soudy ocenily milionovými pokutami, ta udělená SPARu je v Rakousku rekordní.

Řetězec supermarketů a hypermarketů SPAR, který nedávno odešel z českého trhu, tlačil na rakouské mlékárny a odmítal jejich požadavky na vyšší platby za zboží kvůli rostoucím nákladům. S odůvodněním konkurenceschopnosti na trhu nutil výrobce dodávat zboží pouze s minimální marží, jinak od nich zboží odmítal odebírat. SPAR sám však ceny v obchodě zvyšoval. Podle rakouské spotřebitelské organizace Verein für Konsumenteninformation k těmto praktikám docházelo v letech 2002 až 2012.

Podobné obchodní praktiky jsou však podle rakouských zákonů nelegální. Za toto chování byla řetězci již v listopadu 2014 udělena pokuta ve výši 3 milionů euro, jeho zástupci se však odvolali až k rakouskému nejvyššímu soudu. Ten oprávněnost pokuty potvrdil a ještě ji navýšil na desetinásobek, tedy 30 milionů euro. Trest mohl být ještě vyšší, soud uvažoval o pokutě až do výše deseti procent celkového výdělku za deset let porušování zákona.

Opačný problém nastal u výrobce elektroniky Samsung. Ten pohrozil ukončením dodávek těm obchodům a e-shopům s elektronikou, které jeho zboží nezdraží. Zdražování vyžadoval mezi léty 2009 až 2014. Antimonopolní úřad tuto praktiku postihl pokutou ve výši 1,05 milionu euro.
 

Související články