poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Aplikace kradla přístupové údaje zvědavých uživatelů

23.11.2015

Google i Apple stahují ze svých internetových obchodů aplikaci „Who viewed your Profile – InstaAgent". Aplikace uživatelům slibovala umožnit zobrazení statistik o tom, kdo si zobrazil jejich profil na sociální síti Instagram, ve skutečnosti však pouze odesílala jejich přihlašovací údaje třetí straně. Navíc ostatním uživatelům rozesílala spam, aby si tuto aplikaci také stáhli. O případu informuje spotřebitelský server Consumerist.

Aplikace, speciální programy či skupiny na sociálních sítích, které slibují nic netušícím uživatelům možnost sledovat, kdo si zobrazil jejich profil či fotografie, nejsou žádnou novinkou. Žádná z nich nikdy nefungovala, zato však sloužily pro sběr dat či dokonce přihlašovacích údajů podvedených uživatelů.

Tak tomu bylo i v případě aplikace InstaAgent, před níž nedávno varoval jeden z vývojářů operačního systému iOS Daniel Layer Reiss. Aplikace, která slibovala zvědavým uživatelům odtajnění statistik o tom, kdo si prohlíží jejich fotografie na sociální síti Instagram, byla ve skutečnosti pouze dobře maskovaným virem. InstaAgent zasílala uživatelovy přihlašovací údaje včetně hesla třetím stranám, dále pak na jeho profilu na Instagramu zveřejňovala fotografie s reklamou, která ostatní vybízela, aby si tuto aplikaci také stáhli.

Po upozornění z počátku listopadu letošního roku aplikace zmizela z Google Play i Apple iStore. Instagram již rozeslal uživatelům, kteří si podvodnou aplikaci stáhli, varování, aby změnili svá hesla, zvláště pak pokud odcizené heslo používali na více různých stránkách. Celkově si virus stáhlo okolo půl milionu lidí po celém světě.

Dříve byly na Facebooku velmi rozšířené skupiny, které uživatelům slibovaly stejnou funkci jako InstaAgent, tedy možnost zjistit, kdo si zobrazuje jejich profil. Skupiny většinou sloužily pro těžení osobních údajů a také pro šíření reklamy. Ještě nebezpečnější jsou aplikace, které buď slibují podobnou funkci či se tváří jako populární hra.

Ve skutečnosti si však pouze vyžádají přístup k veškerým uživatelovým údajům, fotografiím a v obchodních podmínkách, které spotřebitel automaticky schválí, si vyžádají přístup k jeho účtu, který čítá i zveřejňování příspěvků a fotografií bez jeho souhlasu. Zvláště na Facebooku jsou pak rozšířené „nakažené“ příspěvky, které se tváří jako virální obsah typu zpráv o celebritách, varování před epidemiemi nemocí či různých „šokujících sdělení“ z aktuálního dění. Ve skutečnosti se však jedná o aplikaci, která po kliknutí a schválení podmínek odcizí uživatelský účet a dále se spamovými příspěvky šíří mezi uživatelovy přátele.

Podobným způsobem nepoctivci kradou účty i za účelem realizace dalšího rozšířeného podvodu, kdy se následně vydávají za vlastníka odcizeného účtu a jeho přátele žádají o zaslání drobné částky. Ve skutečnosti však druhé oběti zašlou odkaz na fiktivní platební bránu, skrze níž se snaží získat přístupové údaje k jejich bankovnímu účtu.
 

Související články