poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nadměrná konzumace energy drinků škodí zdraví

25.11.2015

Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR) a rakouská organizace Verein für Konsumenteninformation (VKI) varují před riziky spojenými s nadměrnou konzumací energetických nápojů. Zatímco americká organizace se zaměřila zvláště na vztah konzumace nápojů a problémů se srdečním tlakem, Rakušané varují zvláště před mícháním energy drinků s alkoholem.

Dvojitý zaslepený průzkum americké Mayo Clinic, při němž polovině dobrovolníků byl podán energetický nápoj a druhé části placebo stejného vzhledu i chuti, ovšem bez kofeinu a taurinu ukazuje, že po podání energy drinku se dobrovolníkům zvedne krevní tlak v průměru o 6,4 %. Ještě významněji se však zvedne hladina stresového hormonu noradrenalinu, a to o více než 70 %. Takové nárazové změny mohou podle CR poškodit mladý organismus a významně zvyšují riziko nemocí srdce a krevního oběhu ve vyšším věku.

Průměrný energy drink obsahuje poloviční množství kofeinu oproti šálku kávy. Problém však spočívá v tom, že spotřebitelé často nezůstávají u jedné plechovky či lahve. Na trhu jsou navíc k dostání i energy drinky, jejichž jedna plechovka obsahuje až 360 miligramů kofeinu. Pitím energy drinků pak snadno překročí bezpečnou denní dávku kofeinu, která je stanovena na 400 miligramů, pro děti a těhotné či kojící ženy pak na 85 miligramů. CR navíc varuje, že v poslední době se kofein přidává i do žvýkaček či třeba do burákového másla, tyto výrobky však nepodléhají žádným regulacím. U energetických nápojů navíc často označení neodpovídá. Starší test CR prokázal, že 20 % testovaných nápojů obsahovalo více kofeinu, než bylo na plechovce inzerováno.

Regulací energetických nápojů se zabývá i Evropská unie. V rozhovoru pro rakouskou organizaci VKI to oznámil Vytenis Andriukatis, evropský komisař pro zdraví a bezpečnost potravin. V jeho domovské Litvě je prodej energetických nápojů regulován, prodávány smí být pouze osobám starším osmnácti let. Tento zákaz byl motivován stále častějšími případy, kdy se mladiství otrávili alkoholem ve směsi s energy drinkem. Takový koktejl je sice populární, jedná se ovšem o směs stimulantu – kofeinu – a alkoholu s tlumivými účinky, která může být pro mladistvé a osoby s vysokým tlakem nebezpečná.

Celoevropský zákaz prodeje energetických nápojů mladistvým Andriukatis neprosazuje, podle něj se jedná o vnitřní záležitost jednotlivých zemí. Oceňuje však rozhodnutí zemí, které se rozhodly následovat litevský příklad.
 

Související články