poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Studie EFSA o neškodnosti Roundupu vyvolává otázky a kritiku

30.11.2015

Je možné, že Evropská unie přehodnotí klasifikaci známého herbicidu Roundup. Ve studii Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) totiž byla zpochybněna jeho rakovinotvornost. Francouzská spotřebitelská organizace UFC Que Choisir však tuto studii označuje za zavádějící a nepřesnou.

Březnová studie Světové zdravotnické organizace (WHO) označila glyfosát, hlavní složku známého herbicidu Roundup, za potenciální karcinogen. Tato studie spustila vlnu regulace jeho prodeje, například v Německu byl nově dostupný pouze profesionálním zemědělcům a vinařům.

Nová studie od EFSA ovšem došla k opačnému závěru. Podle ní glyfosát karcinogenem s největší pravděpodobností není, jeho regulace a stahování z prodeje tak nejsou opodstatněné.

Francouzská spotřebitelská organizace UFC však tuto studii kritizuje. Poukazuje zvláště na to, že WHO své poznatky zveřejnila v impaktovaných časopisech a její studie je zcela transparentní, zatímco ta od EFSA je naopak neveřejná a její zdroje doposud nebyly publikovány. UFC se tak domnívá, že EFSA mohla pouze čerpat data od výrobců herbicidu. Na takové studie se totiž vztahuje obchodní tajemství. Data v podobné studii však pochopitelně nejsou nezávislá, hrozí i jejich vytrhávání z kontextu či jiná manipulace s cílem prokázat neškodnost přípravku. Studie od EFSA je proto podle UFC zavádějící a zaujatá.

UFC vadí i to, že EFSA nebrala v potaz studie na lidských dobrovolnících. EFSA totiž vadilo, že pravidla a nastavení pro takové experimenty nejsou v Evropě centralizovaná, ale stanovují si je jednotlivé členské státy. I přesto je ale jejich opomenutí podle UFC neomluvitelné.

Francouzská spotřebitelská organizace upozorňuje, že se nejedná o první případ, kdy by Evropská unie a EFSA ignorovaly závěry WHO. Předchozí případy zahrnují například škodlivý bisfenol A, jehož karcinogenní a endokrinně disrupční účinky prokázaly pokusy na laboratorních zvířatech, či taktéž prokázaný karcinogen formaldehyd. Jejich použití je tak regulováno pouze v některých výrobcích pro děti mladší tří let.

Související články