poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Odškodnění za „dieselgate“ v USA terčem kritiky senátorů

2.12.2015

Američtí senátoři kritizují odškodnění pro majitele vozů Volkswagen, které se jim v současné podobě zdá nedostatečné. Francouzská spotřebitelská organizace UFC Que Choisir zase stručně rekapituluje vývoj spotřebitelské kauzy na evropském kontinentu.

V USA již Volkswagen nabídl spotřebitelům, kteří zakoupili auta s „defeat device“, tedy softwarem, který umožňoval nakrátko při testech potlačit emise, takzvaný „balíček dobré vůle“. Jednalo se o předplacenou bankovní kartu s částkou 1 000 dolarů.

Ačkoli již téměř půl milionu motoristů tuto kartu přijalo, podle amerických senátorů je taková výše odškodnění nedostačující. Cena automobilů kvůli podvodu s emisemi klesla výrazně více, senátoři proto prosazují, aby byl koncern VW nucen vozy odkoupit za jejich tržní hodnotu – ovšem stanovenou podle stavu trhu před vypuknutím skandálu „dieselgate“.

Zařízení umožňující přelstít měření emisí bylo nainstalováno ve vozech z koncernu VW osazených dieselovými motory typu EA 189 o objemu 1.2, 1.6 a 2 litry včetně jejich varianty TDI. Problém se navíc týká i benzínových motorů TSI s objemem 1.0 a 1.4 l i motorů TFSI 1.8 l. U nich sice nebyla přítomnost defeat device zjištěna, ani u nich však udávané emisní hodnoty nesouhlasí. Konkrétně se to týkalo značek Audi, Seat, Škoda a Volkswagen, a to jak osobních, tak i užitkových vozů.

Motoristé mohou využít speciální stránku automobilky, na níž mohou za pomocí VIN kódu ověřit, zda se skandál s emisemi týká i jejich vozu. Celkově se může jednat až o 800 tisíc aut.

Jak uvádí UFC, podvod s emisemi by se neměl nijak projevit na jízdních vlastnostech či spotřebě paliva, obojí je však zatím stále předmětem výzkumu. Zatím se nedostavil ani dramatický pokles hodnoty vozů, jehož se mnozí majitelé obávali, ovšem i to se může změnit.
Zatímco američtí spotřebitelé mají již možnost vyzvednout si „balíček dobré vůle“, většina evropských tuto možnost zatím nedostala. VW však majitelům vozů slibuje odškodnění, případně odstranění defeat device při současném snížení emisí. Jak to však chce technicky provést, oznámí až v lednu 2016.

I ve Francii někteří právníci sbírají podpisy pod kolektivní žaloby proti VW, UFC však považuje jejich snahu za zbytečnou – spotřebiteli zvýšení emisí nijak neškodí, ceny vozů prudce neklesají, úspěch žaloby je nepravděpodobný. Navíc taková žaloba bývá zpoplatněná. UFC se proto obává, že mnozí nepoctivci žaloby organizují jen za účelem vlastního obohacení. Podobné snahy v Česku zaznamenal i dTest.
 

Související články