poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Google viněn z manipulace s výsledky vyhledávání

3.12.2015

Zatímco je společnost Google prošetřována Evropskou komisí (EK) kvůli tomu, že ve výsledcích svého vyhledávače zvýhodňovala vlastní službu pro porovnávání cen před službami třetích stran, objevilo se další podezření. Manažeři recenzních portálů Yelp a Tripadvisor vyhledávač obviňují z toho, že uměle vytlačuje jejich obsah z lukrativních prvních míst výsledků vyhledávání. Podle Googlu se však jednalo pouze o technickou závadu.

Série tweetů od představených recenzních serverů Yelp a Tripadvisor ukázala zajímavé výsledky vyhledávání. I v případě, kdy do Googlu zadali kombinaci „klíčové slovo + Tripadvisor (Yelp)“, první výsledky, které vyhledávač přinesl, odkazovaly na recenzní portál Googlu. Výsledky z Yelpu či Tripadvisoru se nacházely až na samém konci stránky.

Vyjádření Googlu přišlo zanedlouho. Podle něj se jednalo pouze o technickou závadu způsobenou špatnou implementací nového kódu. Tato závada se týkala jen malého počtu uživatelů a byla obratem odstraněna. Yelp však pokračuje v kritice vyhledávače a zaujatosti jeho výsledků. Podle něj už dávno neplatí, že by výsledky vyhledávání na Googlu odpovídaly realitě. Google se podle zdrojů Yelpu snaží co nejvíce protlačit své vlastní služby a aplikace, což by se mohlo dát vykládat i jako zneužití dominantního postavení na trhu.

Právě kvůli němu je Google také vyšetřován Evropskou komisí (EK). Té se nelíbilo, jakým způsobem Google ve výsledcích vyhledávání upřednostňuje vlastní služby a aplikace. V případě služby Google Nákupy, která umožňuje srovnávání cen zboží v e-shopech, už Google dostal pokutu za to, že ji ve výsledcích svého vyhledávání neúměrně upřednostňoval před jinými, zavedenějšími stránkami jiných provozovatelů. Nyní se Komise kromě samotných výsledků vyhledávání zabývá i smluvními vztahy mezi Googlem a poskytovateli reklamního obsahu a také tím, zda pro své služby nezneužívá fotografie či obsah třetích stran, které jsou chráněné autorským právem.
 

Související články