poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Windows 10 notebooky sice zpomalují, uživatelské pohodlí však podle UFC za upgrade stojí

7.12.2015

Zatímco mnohé odborné servery zkoumaly nový operační systém Windows 10 z hlediska bezpečnosti či ochrany osobních dat, francouzská spotřebitelská organizace UFC Que Choisir jej otestovala z uživatelského pohledu. Zajímalo ji, jak snadná je instalace, jak se systém podepíše na výkonnosti notebooků, které nepatří mezi nejvýkonnější, a jak je uživatelsky pohodlný.

Test provedla UFC na noteboocích HP Stream X360, Packard Bell EasyNote TG71BM, Asus EeeBook X205TA, HP Compaq 15-H052NF a Lenovo S20-30 Touch. Jednalo se o modely s cenou do 300 euro, které dobře obstály v dubnovém testu notebooků téže organizace.

První zkouškou byla základní instalace či spíše aktualizace notebooku ze systému Windows 8.1. U Asusu a Lenova se zadařilo na první pokus. U Packardu a HP Compaq se ovšem aktualizace zadařila až na několikátý pokus a u nejvýkonnějšího testovaného notebooku HP Stream musela být nakonec provedena aktualizace za pomocí speciálně připraveného flash-disku. Jak ale UFC podotýká, návod na připravení takové pomůcky byl na stránkách Microsoftu snadno k nalezení a vcelku intuitivní.

Druhý test se týkal vlivu na výkon počítačů. Spotřebitelská organizace prováděla měření výdrže baterie při sledování videí, výkonu při práci s multimédii a výkonu při běžném použití. Celkově systém Windows 10 počítače zpomalil v průměru o 5 % v porovnání se stavem před instalací, doba od zmáčknutí tlačítka po plné naběhnutí se prodloužila v průměru o 20 sekund.

Vliv na výdrž baterie se lišil kus od kusu. Zatímco notebook výrobce Packard Bell po instalaci nových Windows vydržel zapnutý o 45 minut déle, HP Stream naopak přišel o hodinu a půl své kapacity. Ostatní notebooky také ztratily, ovšem vešly se do rozpětí čtvrt až půl hodiny výdrže baterie.

V čem však podle UFC systém Windows 10 jasně vyhrává nad 8.1, je ergonomie a uživatelské pohodlí. Zanedbatelná ztráta výkonu podle UFC stojí za odstranění nejnenáviděnějších prvků Windows 8, kterými bylo dlaždicové menu místo nabídky „Start“ či zkratky pro dotykové obrazovky, jež však bylo obtížné provést myší. Desítky se také podle výsledku testu méně zasekávají a celkově jsou stabilnější než Windows 8 či 8.1. Menší ztráta výkonu tak podle UFC za přechod na Windows 10 rozhodně stojí.

Operační systém Windows 10 čelil zvláště obavám uživatelů o jejich soukromí a přístup Microsoftu k jejím soukromým datům, mnohým se nelíbilo také automaticky nastavené stahování aktualizací. Nejasně psané obchodní podmínky zase u některých vzbudily dojem, že by systém mohl vyhledávat a mazat nelegální obsah, jako jsou hry a multimédia. Společnost Microsoft ovšem odmítá, že by uživatele sledovala bez jejich souhlasu. UFC uživatelům radí, aby si prohlédli a pečlivě prošli veškerá nastavení ohledně ochrany soukromí.
 

Související články