poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

BEUC vystupuje proti drahým a zbytečným lékům

9.12.2015

Přístup spotřebitelů k léčivům je stále špatný, varuje Evropská spotřebitelská organizace BEUC. Nových léků vzniká jen málo a například nové antibiotikum nevzniklo již 25 let. Problém je také ve vysokých cenách, nedostupnosti levných generik i zásobení jednotlivých lékáren a nemocnic. BEUC proto volá po celoevropské akci na trhu s léčivy.

Problémů s léčivy jsou podle nového dokumentu BEUC desítky. Vývoj se soustřeďuje na potravinové doplňky a módní léčiva, která sice farmaceutickým společnostem vydělávají, ale z pohledu zdravotnictví nejsou prioritou. Podle statistik, které BEUC cituje, více než 50 % nových léčiv nepřináší nic nového a pouze u dvou procent lze předpokládat, že by mohla přinést výrazné zlepšení situace.

Nemocnicím dochází životně důležitá léčiva, za která neexistuje žádná náhrada. Například belgické lékárny měsíčně v průměru vyčerpají 42 různých léčiv ještě před koncem měsíce, většina dotazovaných evropských nemocnic se potýká s nedostatkem léčiv na týdenní bázi. Většinou se jedná o antibiotika, prostředky pro léčbu rakoviny či různé vakcíny. Většina léků je sice nahraditelná, zdaleka tomu tak ale není u všech.

Ceny jednotlivých důležitých léčiv pak prudce stoupají. Z nedávné doby je dobře známý případ léku Daraprim pro pacienty nakažené virem HIV, který nechal nový manažer společnosti Turing Pharmaceuticals zdražit o 5000 %, z 13,5 dolaru za tabletu na 750 dolarů. Drahé a těžko dostupné jsou ale i například léky na žloutenku typu C. BEUC také cituje případ italského léku na oční vady, kdy se výrobci tajně dohodli, že na trh neuvedou levnější generickou náhradu a pacienti tak budou dále nuceni kupovat nákladné léčivo. BEUC uznává, že farmaceutické společnosti mají právo na lécích vydělávat, ceny životně důležitých léčiv by se však měly držet jistých etických hranic.

Podle BEUC je třeba pobídnout farmaceutický průmysl k tomu, aby se soustředil na vývoj nových antibiotik a podobných nedostatkových látek, případně levnějších alternativ současných drahých avšak nezbytných léčiv. Je při tom třeba dbát na to, aby byly finančně dostupné pro širokou veřejnost. Prostředí na trhu s léčivy by pak mělo být co nejprůhlednější a nejsoutěživější. BEUC proto volá po součinnosti na celoevropské úrovni, tak, aby jednotlivé státy nastavily podmínky pro trh s léčivy co nejpřívětivěji pro jednotlivé pacienty.
 

Související články