poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Apple v Itálii klamal se zárukou, musí zaplatit pokutu

10.12.2015

Italská Státní rada na přelomu listopadu a prosince letošního roku potvrdila pokutu ve výši 900 tisíc euro pro výrobce a prodejce elektroniky Apple. Ten totiž odmítal spotřebitelům přiznat jejich práva a na své výrobky nabízel pouze jednoroční záruku, druhý rok pak pouze za příplatek. Informuje o tom spotřebitelská organizace Altroconsumo.

Případ se zárukou na zboží společnosti Apple se táhl již od roku 2011. Pokud si spotřebitel koupil jakýkoliv výrobek v prodejně Apple, prodavač mu sdělil, že dostává roční záruku. Pokud si chce přikoupit záruku i na další rok, může tak učinit u výhradního pojistitele, společnosti Cupertino. Roční balíček prodloužené záruky se prodával pod názvem Apple Care a stál 69 euro.

V celé Evropské unii by však měl mít spotřebitel u nového produktu nárok na bezplatnou dvouletou záruku. Průzkum spotřebitelské organizace Altroconsumo navíc prokázal, že prodavači v prodejnách Apple zákazníkům o záruce podávali mylné a nekompletní informace. Celkově se tak jednalo o klamání spotřebitele a používání nekalých obchodních praktik.

Italský antimonopolní úřad proto společnosti Apple uložil pokutu ve výši 900 tisíc euro za porušování právních předpisů o záruce. Část pokuty byla udělena za to, že prodejci spotřebitele nutili pořídit si placené pojištění u třetí strany. Apple se proti rozhodnutí odvolal, téměř přesně po čtyřech letech ovšem italská Statní rada uznala správnost této pokuty.

Apple se tak platbě nevyhne a musí také změnit praxi nabízení zpoplatněné záruky. Prodavači by měli skončit s nucením zákazníků ke koupi zpoplatněného záručního balíčku, zvýšit by se měla i jejich informovanost o právech z odpovědnosti prodávajícího za vady.

Společnost Apple není jediným gigantem, který v Evropě čelí žalobám a vysokým pokutám. Dlouhodobě se táhne spor mezi Facebookem a Evropskou unií o pravidlech zpracovávání dat evropských uživatelů sociální sítě. Google zase čelí žalobě, která ho viní z manipulací s výsledky vyhledávání. Výrazně prý upřednostňoval své služby, zatímco konkurenci se pokusil vytlačit z předních míst vyhledávání – a to i v případě, že vyhledávací výraz vysloveně obsahoval klíčová slova odkazující na konkurenční srovnávací či recenzní portály.
 

Související články