poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Stiftung Warentest našla karcinogeny v plyšácích

14.12.2015

Plyšová zvířátka mohou obsahovat nebezpečné chemické látky. Prokázal to test německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest (SW). Z 30 testovaných plyšových hraček pouze jediná neobsahovala ani stopové množství nebezpečných látek, celkově pak ke koupi SW doporučuje jen osm hraček. Test navíc ukázal, že v kvalitě hračky nehrála žádnou roli její cena ani země původu.

Test zohledňoval u hraček dvě kritéria. Prvním byla výrobní kvalita – zda se hračka snadno nepáře či zda z ní neodpadávají malé součástky, kterými by se mohlo malé dítě snadno zadusit. Druhým pak byl obsah škodlivých chemických látek, jako jsou například ftaláty, formaldehyd, alergenní barviva a parfémy, zpomalovače hoření či těžké kovy.

V prvním testu propadly tři hračky. Bezpečnostní předpisy nesplňoval třeba plyšový zajíc od výrobce Steiff, který s cenou okolo 70 euro patřil mezi nejdražší testované hračky. Testování hraček na přítomnost škodlivých chemikálií pak dopadlo ještě hůře. Propadlo v něm 22 hraček.

Nejčastěji se v nich našel formaldehyd, naftalen či polycyklický aromatický uhlovodík chrysen. Ve všech případech se jedná o látky, které mohou působit karcinogenně. U hraček, kde je možné počítat s tím, že si je dítě bude strkat do úst, jsou pak obzvláště nebezpečné.

Jak prokazuje test SW, tyto látky navíc z hračky nevymizí ani opětovaným vypráním. Potíž je i v tom, že z testovaných škodlivin laik odhalí pouze použití nevhodného parfémování u některých hraček. Jak formaldehyd, tak chrysen jsou látky bez chuti, vůně a zápachu. Před nákupem hraček s těmito látkami rodiče nic nevaruje.

Jak u bezpečnosti, tak u obsahu rizikových látek nehrálo roli, zda jde o levnou, či drahou hračku. Na prvním místě a jako jediný „bez ztráty kytičky“ se umístil zajíc Senger Tierpuppen s cenou 58 euro, který byl ručně vyráběný v Německu, mezi osm bezpečných hraček se ale vešly i dvě z těch nejlevnějších. Konkrétně to byl opičák vyrobený v Kambodži pro obchodní dům Kaufhof a čínská ovečka z budgetového řetězce Kik. Naopak v testu propadlo mnoho drahých, ručně vyráběných a designery navrhovaných hraček z domácího Německa.

Při výrobě dětských hraček a zvláště pak těch, které jsou určeny i mladším tří let, platí nejpřísnější předpisy. Velká část databáze Rapex, která shromažďuje informace o nebezpečných výrobcích z celé Evropské unie, je pak právě tvořená hračkami a oděvními doplňky pro nejmenší. Bezpečnosti výrobků pro děti se pravidelně věnuje i dTest, naposledy tomu tak bylo u prosincového testu dětských postýlek.
 

Související články