poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

CR radí spotřebitelům, jak se vyhnout nákupu bourané ojetiny

16.12.2015

I z auta snů se může stát noční můra, zvláště když se bez rozmyslu koupí z druhé ruky. Jak uvádí americká spotřebitelská organizace Consumer Reports, až 20 % ojetých aut na americkém trhu bylo bouraných. Spotřebitelům poskytuje krátký návod, čeho všeho by si měli při koupi všímat, aby se vyhnuli nákupu utopeného vozu či takového, který byl například posvařován z více těžce bouraných automobilů.

CR uvádí příklad Deborah Bouletové, která se sice při nákupu vozu z druhé ruky orientovala podle žebříčku nejspolehlivějších ojetin, pečlivou prohlídku auta však odbyla. Teprve den po koupi zjistila, že její Mazdě 3 prosakuje voda do kufru. Samotné auto pak bylo nepříliš kvalitně vyspraveno po těžké srážce se sněhovým pluhem.

Americká spotřebitelská organizace cituje společnost Carfax, která má za úkol mapovat historii jednotlivých ojetých vozů, a uvádí, že 20 % vozů na trhu s ojetinami bylo dříve bouraných. Je ovšem rozdíl mezi autem s vyměňovaným blinkrem a tím, které bylo po srážce uznáno nepojízdným. V jednotlivých amerických státech jsou také obrovské rozdíly v tom, co o stavu vozidla musí prodejce povinně uvádět, zákony jsou také často plné kliček a snadno zneužitelných výjimek.

Podle rad CR motoristům nejvíce o vozidle poví stav blatníků, dveří a kufru. Rez na okraji dveří či zatuchlý pach v interiéru a kufru prozradí utopené vozidlo. Pokud bylo vozidlo lajdácky přesprejováno, opět je to nejčastěji poznat na okraji dveří. O přesprejování svědčí i stopy po krycí pásce na okrajích oken či na hranách blatníků.

U blatníků, dveří a veškerých plastů v interiéru je také dobré se podívat, zda správně doléhají a lícují. Pokud ne, znamená to většinou, že auto bylo neodborně opravováno. Dobrým pomocníkem pro odhalení vyspravovaných aut je také malý magnet na provázku. Je dobré s ním objet dveře a blatníky. Pokud se k nim magnet nepřitahuje a nejedná se vysloveně o vůz s plastovými blatníky, jako byly například nejlevnější modely starších Škodovek, automobil byl vyspravován karosářským tmelem a plničem pro zamaskování škod. Zčernalý výfuk zase prozradí problémy s motorem.

CR upozorňuje, že se jedná pouze o nejzákladnější rady, které by měly pomoci spotřebiteli vytřídit nejčastější způsoby maskování bouraných či utopených aut. Jednoznačně nejlepší, co může spotřebitel při koupi udělat, je nic neuspěchat a k pečlivé prohlídce vozu přizvat mechanika.

dTest pro spotřebitele připravil brožuru Jak na koupi ojetého vozu, která vám pomůže nenaletět, nezaplatit zbytečně více než je třeba, a přesto koupit vozidlo v dobrém stavu. Přináší všechny informace, které budete jako spotřebitelé potřebovat, rozhodnete-li se pořídit si auto z druhé ruky.
 

Související články