poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Consumentenbond kritizuje výrobce šizených a nezdravých potravin

21.12.2015

Nezdravé, přesolené potraviny plné konzervantů jsou problémem i v západní Evropě. Nizozemská spotřebitelská organizace upozorňuje na výrobce, kteří je nepřestali používat ani po několika letech varování. Upozorňuje také na časté klamání na etiketách potravin.

Spotřebitelská organizace Consumentenbond každý rok ve svém prosincovém speciálu upozorňuje na nejkřiklavější případy používání nevhodných či škodlivých přísad v potravinách. Jak konstatuje, významná část výrobců se z jejích varování poučí, zdaleka však ne všichni.
V roce 2010 se Consumentenbond soustředila na obsah kyseliny benzoové, která může v nadlimitním množství způsobovat alergické reakce. Právě v takovém množství byla nalezena v několika balíčcích krevet. Drtivá většina výrobců recepturu upravila, v krevetách od společnosti Vismarine však letos Consumentenbond objevila ještě o 20 % vyšší množství konzervantu.

Nepolepšili se ani výrobci bezlepkového baleného chleba. Speciál z roku 2014 ukazoval, že sice nároky na bezlepkovost splňují, oproti klasickému pečivu jsou však přesolené. Zde však výzvu na snížení obsahu soli ignorovalo hned pět hříšníků.

Potravinářský speciál se ale zajímal i o rozdíl mezi popisem výrobku a skutečným složením. Za čerstvé jsou v Nizozemsku vydávány klobásy, které byly vyrobeny z přemraženého masa. Mleté či sekané masné polotovary jsou nastavovány sójou, aniž by o tom na obalu byla výrazná zmínka. Prosincový test pak také na trhu objevil kuřecí „sýrovou“ rolku Cordon Bleu, která však neobsahovala žádný sýr, pouze odpovídající aromata.

Maso též bývá nastavováno vodou. Výrobci a prodejci pro to někdy mívají kuriózní vysvětlení. Například u obalovaných řízků vyrobených pro síť supermarketů Albert Heijn (v Česku zastoupenou super- a hypermarkety Albert) výrobce neuvedl skutečný obsah vody, který tvořil 18 % hmotnosti. Hájil se tím, že je vše v pořádku, voda totiž byla obsažena v trojobalu, nikoliv v mase. Takový výklad normy však Consumentenbond odmítá.

S podobnými problémy se setkávají i čeští spotřebitelé. Deklarovaný podíl masa někdy neodpovídal ani u grilovacích klobás, které dTest testoval v srpnu. Několik z loveckých salámů, které byly testovány v březnu letošního roku, zase nesplnilo legislativní požadavek na obsah čisté svalové bílkoviny, tedy obsah libového masa.
 

Související články