poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Uvádějte skutečnou paměť telefonu, apeluje OCU na výrobce

22.12.2015

Některé chytré telefony mají ve skutečnosti až o 70 % nižší kapacitu paměti, než je uváděno v reklamách. Praxi, kdy uživatel nemůže využít většinu paměti kvůli operačnímu systému a předinstalovaným aplikacím, kritizuje španělská spotřebitelská organizace OCU, která spouští kampaň za to, aby výrobci telefonů uváděli skutečnou kapacitu.

Údaj o kapacitě chytrého telefonu obvykle uváděný výrobcem by odpovídal pouze v případě, že by telefon byl prodáván zcela prázdný, bez operačního systému a základních aplikací. Ty však mohou u levnějších telefonů s kapacitou paměti do 8 GB v extrémním případě zabrat až 78 % paměti. Spotřebitel navíc nemá možnost do systému zasáhnout, často bývá i problém s odstraněním předinstalovaných aplikací.

Uvádění kapacity paměti bez zohlednění nároků operačního systému a předinstalovaných aplikací považuje španělská organizace za klamavou reklamu. Připravila proto jednoduchou internetovou aplikaci, jejíž pomocí si spotřebitelé mohou jednoduše ověřit, jakou kapacitu paměti mají u svého telefonu skutečně k dispozici.

Aktivita španělské OCU nezůstala pouze u informování spotřebitelů. Pod hashtagem #NoMeToquesLosGigas, volně přeloženo jako „Nesahejte mi na gigabyty“, rozjíždí kampaň, která si klade za cíl, aby výrobci u chytrých telefonů udávali pouze skutečně využitelnou kapacitu. Dále by pak měli usnadnit odinstalování nechtěných předinstalovaných aplikací. Pokud jejich odstranění nebude možné, spotřebitelé by měli být finančně odškodněni.

Nejedná se o první aféru s kapacitou paměti chytrých telefonů. Na přelomu let 2014 a 2015 čelila žalobě rozhněvaných spotřebitelů společnost Apple. Spotřebitelům se nelíbilo, kolik jim z paměti ukousla aktualizace na nový operační systém iOS 8 a také zmatení jednotek. Výrobce totiž inzeroval paměť telefonů v decimální jednotce gigabytu, telefon však pracoval s binární jednotkou gibibyte. Paměť tak byla ještě nižší. Apple také tlačil uživatele k ukládání svých dat na cloudovém uložišti, to však bylo zpoplatněno.
 

Související články