poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Modelka a její kůň klamali ohledně služeb kabelové televize

28.12.2015

Američtí regulátoři reklamy doporučili provozovateli kabelové televize DirecTV stáhnout reklamu, která zákazníky láka na vysílání v současné nejvyšší kvalitě 4K. Ačkoli reklama budí dojem, že veškeré vysílání bude v této kvalitě, ve skutečnosti zákazníkům nabízí jen několik málo takových pořadů. Matoucí byly také informace o ceně a bezdrátových službách.

Reklama známá pod názvem „Hannah and Her Horse“, v níž topmodelka Hannah Davisová a její mluvící kůň na pláži vychvalují přednosti DirecTV, je podle amerického Better Bussines Bureau a jeho divize pro reklamu National Advertising Division (NAD) matoucí hned ze tří důvodů.

Zaprvé, reklama propaguje balíček kabelové televize v ceně 19,99 dolarů a vysílání v rozlišení 4K, to však není součástí dotyčného balíčku a spotřebitel si za něj musí připlatit. Druhý důvod se podobá prvnímu, reklama zákazníkovi říká, že s DirecTV může s klidem zahodit svůj set-top box a připojovací kabely. Bezdrátové vysílání přes internet však opět není součástí balíčku, což objednávku prodraží.

Problém je i v samotném rozlišení 4K. Zatímco spoře oděná modelka a její kůň vzbuzují dojem, že v takovém standardu je vysílán téměř kompletní obsah katalogu DirecTV, ve skutečnosti se jedná pouze o několik málo filmů a pořadů.

Podle NAD se nejedná o vysloveně klamavou reklamu, použité formulace jsou však pro spotřebitele příliš nejasné a matoucí. Pro DirecTV tedy vydala doporučení, aby tuto reklamu stáhla z vysílání. Doporučení NAD nejsou sice právně závazná, ale většina společností v USA je doposud ctila a dodržela.

Představa televizního vysílání v kvalitě 4K, která představuje současný nejvyšší dostupný standard, láká mnohé diváky. Problém však tkví v tom, že i když je na trhu mnoho přístrojů, které takové sledování umožňují, stále, jak ukázal i říjnový test HD televizorů v dTestu, chybí obsah, který je vysílán v takovém rozlišení.

Nejznámější český případ, kdy si na poskytovatele digitálního televizního vysílání stěžovalo velké množství spotřebitelů, se týkal platformy Skylink. Její poskytovatel sliboval bezplatný doživotní příjem stovek programů, později však začal požadovat zaplacení servisního poplatku, nejdříve v řádech desítek korun, nyní už stovek měsíčně.

Související články