poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

UFC varuje před „zázračným“ topením

29.12.2015

Hitem konce letošního roku ve Francii je topení Quartz Ecopower. Reklamy s populární moderátorkou tvrdí, že se jedná o bezpečný, pohodlný, ekologický a hlavně ekonomický systém vytápění. Test francouzské spotřebitelské organizace UFC Que Choisir však tvrdí něco jiného.

Na Francouze se před Vánoci v tisku i na internetu valily reklamy na topení Quartz Ecopower. Populární televizní moderátorka Valerie Damidotová v nich spotřebitelům slibuje ekologické vytápění jejich domova a navíc obrovskou úsporu na výdajích za vytápění. Nový výrobek by měl přinést revoluci ve způsobu, jakým Francouzi vytápějí, to vše pouze za 240 euro ve třech splátkách.

Topení Quartz Ecopower ovšem zdaleka není tak zázračné. UFC se nejprve pozastavila nad tím, že reklama nemluví o tom, že se jedná o topení na elektřinu – ve všech reklamách jako by teplo sálalo z nezapojeného radiátoru.

Samotná technologie také není příliš revoluční – jedná se o klasický infrazářič s ventilátorem, který by měl foukat teplo do místnosti. Bohužel výkon je podle UFC nedostačující a ventilátor není příliš silný. Topení tak topí pouze v malém okruhu okolo sebe. To je nešikovné zvláště kvůli velmi krátkému přívodnímu kabelu.

Spotřebitel by neměl počítat ani s příliš velkou úsporou za energie. Topení totiž 50 % spotřebované elektřiny používá jen na to, aby se zahřálo na pokojovou teplotu, efektivita je tak značně nízká.

UFC také upozorňuje na pověst samotného výrobce. Pod značkou AB Vital, která topení prodává, se totiž skrývá nechvalně proslulá společnost Adventure-Line, která již několik let nabízí drahé a nefungující doplňky stravy a která již loni obdržela varování a pokutu od francouzské rady pro reklamu za klamání spotřebitele.

AB Vital či spíše Adventure-Line také spotřebiteli slibuje tříletou záruku na výrobek. UFC ovšem upozorňuje, že není příliš pravděpodobné, že společnost AB Vital by vydržela fungovat po celé tři roky. Adventure-Line často mění svůj název a zakládá nové společnosti. Adresa sídla provozovny, kam by se mělo zboží vracet, je navíc fiktivní, nachází se na kruhovém objezdu na Champs Elysées.

Spotřebitelská organizace tedy radí: Topení Ecopower se vyhněte obloukem. Nejedná se zdaleka o první zázračný výrobek, který si UFC vzala na paškál. Nedávno varovala před sójovým nápojem, který sliboval „deaktivaci špatných genů“ a navíc byl prodáván pomocí pyramidového schématu. Podobný rozbor pak také ukázal nefunkčnost speciálního spodního prádla, které mělo majitele a jeho intimní partie chránit před škodlivým zářením z počítačů a mobilních telefonů.
 

Související články