poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nepoctiví Santové chtějí přístup k bankovnímu účtu a osobní údaje

6.1.2016

Doba Vánoc je nejen časem nákupů nebo pečení cukroví, mnozí nepoctivci ji rádi využívají pro své aktivity. V USA například slibují dopisy od Santa Clause či zařazení dětí na seznam „hodných“, ve skutečnosti jim však jde pouze o osobní údaje. Před Santy, kteří by chtěli brát a nikoli obdarovávat, varuje spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR).

V Americe se okolo Vánoc zvláště na internetu množí podvodní Santové. Většinou podvod začíná e-mailovou nabídkou, v níž dětem adresáta slibují ručně psaný dopis či telefonát od Santa Clause, případně certifikát o zařazení na seznam hodných dětí. Mnoho společností podobnou službu běžně nabízí a opravdu dopis či certifikát od Santy zašlou, zdaleka ne však všechny.

Santovský podvod má podle spotřebitelské organizace CR tři různé cíle. Ti nejméně nároční nepoctivci jednoduše slíbí službu a obdrží peníze, nic však nezašlou a žádný telefonát se neuskuteční. Těm více zákeřným jde zvláště o číslo platební či kreditní karty, kterou rodič „Santovi“ zaplatí za jeho čas. S její pomocí se pak snaží vyčerpat spotřebitelův bankovní účet.

Někteří „antiSantové“ jsou ale ještě chytřejší. Spotřebitele se snaží ukolébat do pocitu falešného bezpečí, rovnou je upozorňují, že po nich nebudou vyžadovat platební údaje. Jenže místo nich si řeknou o velmi podrobné osobní údaje, tedy jméno, kompletní adresu a telefon. Ty pak prodají do databáze marketingových kontaktů, případně je zneužijí pro krádež identity.

CR proto spotřebitelům radí veškeré nabídky, a to nejen ty od Santy, pečlivě prověřovat. Na stránkách je dobré hledat gramatické chyby a překlepy, ty často bývají průvodním znakem podvodu. Než také uživatel klikne na jakýkoliv odkaz, měl by se podívat, zda opravdu vede na adresu, na níž se odvolává. Podívat by se měl i na kontaktní adresu a telefon a ověřit, zda nejsou fiktivní. Veškeré platby by pak měl posílat přes zabezpečenou bránu, tedy v adrese stránky by mělo být https. V neposlední řadě by zákazník neměl nakupovat impulsivně, ale s rozmyslem a prodejce a nabídku pečlivě prověřit.
 

Související články