poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Hotely i rezervační portály manipulují s cenami

8.1.2016

Německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest (SW) kritizuje praxi německých hotelů, které se v honbě za nejnižší cenou na srovnávacích cestovatelských portálech dopouštějí podobných triků jako třeba aerolinky. Týká se to zvláště různých příplatků a poplatků. Zmatku v cenách pak napomáhají i nepřehledné obchodní podmínky jednotlivých rezervačních portálů.

Letecké společnosti jsou dobře známy tím, že často do ceny letenky nezapočítávají různé příplatky, například letištní, palivový, rezervační či příplatek za zavazadlo. Cena nabízené letenky tak často neodpovídá realitě. Nejsou však zdaleka jediným, kdo se podobných praktik v rámci konkurenčního boje dopouští.

Průzkum SW ukazuje, že mnohé německé hotely také do základní ceny nezapočítávají základní poplatky, například za rezervaci či za snídani. Snídaně sice může být dobrovolná, pak by ale hotely neměly na rezervačních portálech inzerovat, že pobyt je se snídaní. Nejasnosti často panují i u samotných rezervačních portálů, které umožňují srovnávat podniky s nesrovnatelnými službami – například stačí, když je snídaně nabízena, nemusí být v ceně pobytu.

V některých případech zjištěných SW se pak jednalo o vyslovenou kartelovou dohodu, kdy portál umožňoval vydávání „osekané“ ceny za finální. Takových praktik se v minulosti dopouštěl německý hotelový portál HRS, těsně před Vánoci pak byla kvůli podezření z kartelu podána žaloba i na portál Expedia a v Česku dobře známý Booking.com.

Booking.com má také od Vánoc zakázáno používat formulaci „Záruka nejnižší ceny“. Dobře schovaná v obchodních podmínkách portálu byla formulace, která prakticky říkala, že se nemusí nutně jednat o poskytovatele nejlevnějších služeb. Spotřebitel, který by žádal o vrácení peněz či slevu na úroveň levnějšího ubytování, by tak ve většině případů žádnou kompenzaci neobdržel.

Jiný cestovní portál TripAdvisor příliš nezazářil v nedávném britském testu organizace Which? zaměřeném na falešné recenze. Prošla celá třetina zaslaných fiktivních recenzí, členům panelu Which? se navíc na portálu podařilo vytvořit a pozitivně ohodnotit tři fiktivní podniky.
 

Související články