poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Výrobci kosmetiky nedbají na zákaz používání nebezpečné chemie

15.1.2016

Další z průzkumů dánské spotřebitelské organizace Forbrugerradet Taenk (FT) ukazuje, že v pleťových krémech, odstraňovačích make-upu a kosmetických ubrouscích se vyskytuje škodlivá látka polyhexanid, která je známá též pod zkratkou PHMB. Její použití bylo zakázáno ve většině kosmetických produktů, výrobci však zákaz nerespektují.

PHMB byla v lednu 2015 zařazena na seznam látek vzbuzujících mimořádné obavy a její použití v kosmetice a drogistických produktech pro osobní hygienu bylo zakázáno. Průzkum FT, který se zaměřil na pleťové krémy, odstraňovače make-upu a kosmetické ubrousky, však tuto látku našel ve složení 36 různých produktů. 14 z nich bylo od výrobce L’Oréal.

Zástupci L’Oréalu však její použití obhajují. Zákaz z ledna 2015 prý nebyl definitivní, látka podle nich smí být v kosmetice použita, pokud je dostatečně prokázáno, že pro spotřebitele nepředstavuje žádné riziko.

S takovým výkladem ale FT nesouhlasí. PHMB byla přidána na seznam látek vzbuzujících mimořádné obavy z důvodu, že se jedná o potenciální karcinogen a prokázaný endokrinní disruptor, jenž může v krajním případě poškodit plod v těle matky. Rozhodně se nejedná o látku, která by měla přicházet do styku s lidskou pokožkou.

FT také upozorňuje, že po zákazu PHMB výrobci přislíbili, že budou výrobky, které tuto látku obsahují, stahovat z prodeje. To se však nestalo, dánská vládní agentura pro životní prostředí (EPA) naopak obdržela od výrobců oznámení, že zákaz PHMB neuznávají a výrobky z trhu neodstraní. Podle FT by EPA měla nařídit povinné stažení veškeré kosmetiky s PHMB z dánských obchodů.

Příliš optimisticky nedopadly ani předchozí testy kosmetiky, které FT uskutečnila. Balzámy na rty i zvlhčující proužky u holítek obsahovaly endokrinní disruptory, výrobci ale odmítli změnit recepturu. Podobně pak dopadl test dárkových kosmetických balíčků, kdy se mezi patnácti testovanými nenašel ani jeden, který by obsahoval pouze přípravky bez škodlivých látek.

Dánská organizace však není zdaleka jedinou, která se problematikou endokrinních disruptorů zabývá. Nedávný test plyšáků, který provedla německá organizace Stiftung Warentest, ukázal, že se škodlivé látky vyskytují i v těch nejdražších ručně vyráběných hračkách. Tématu škodlivých látek ve výrobcích pro děti se pravidelně věnuje i dTest.
 

Související články