poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Finanční poradci psali falešné recenze do fóra UFC Que Choisir

18.1.2016

Jak se zdá, nešikovní nepoctivci si pro psaní falešných recenzí oblíbili diskuzní fórum francouzské spotřebitelské organizace UFC Que Choisir. Naposledy se zde marně snažili změnit spotřebitelské mínění finanční poradci, kteří si však své „anonymní“ profily zaregistrovali na pracovní e-maily.

Poradenská společnost Samassur nemá ve Francii příliš dobré jméno a stížnosti na ni se ve velkém objevovaly i na spotřebitelském fóru UFC. Lidé si zde stěžovali, že jim poradci nutili nevýhodné smlouvy, lhali o obchodních podmínkách, a když chtěl spotřebitel smlouvu zrušit, přestali reagovat. Celé vlákno věnované činnosti společnosti Samassur se neslo v duchu těchto stížností.

Poradci se rozhodli reagovat. Místo toho, aby se omluvili či přislíbili nápravu, vytvořili několik fiktivních profilů a z nich do fóra psali pozitivní recenze na své služby. Jejich počínání bylo nejen nepoctivé, ale také dost nápadné. Dva hlavní profily, z nichž příspěvky umísťovali, totiž zaregistrovali z e-mailové adresy na doméně @samassur.com. Administrátorům fóra tak netrvalo příliš dlouho, aby zjistili, odkud vítr vane.

Společnost Samassur si tak pověst nezlepšila, nešikovné klamání jejích poradců jí ještě vyneslo článek na hlavní straně internetového portálu Que Choisir. Nejedná se zdaleka o první obchodníky, kterým se dostalo této „cti“. V minulosti si podobným způsobem snažila reputaci vylepšit nepopulární realitní kancelář. Její zaměstnanci se ovšem prozradili tím, že příspěvky psali z firemní IP adresy. Obchodník s nábytkem, který měl problém s pozdním dodáváním zboží, se pak snažil napravit reputaci v recenzích napsaných přímo pod svým vlastním jménem a osobní e-mailovou adresou. UFC se pak neúspěšně snažil skrze Úřad pro ochranu osobních údajů dotlačit ke stažení negativních recenzí.

Na problematiku falešných recenzí dlouhodobě upozorňuje i dTest. Pro své čtenáře připravil několik tipů jak je rozeznat od pravých.
 

Související články