poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Volkswagen zveřejnil řešení pro „dieselgate“

20.1.2016

Vedení koncernu Volkswagen oznámilo svůj plán na řešení takzvané dieselgate čili aféry s emisemi u vozů s dieselovými motory. Zatímco u vozů v USA se počítá s montáží speciálního katalyzátoru, v Evropě vozy čeká změna software. V Americe také musí VW zpětně odkoupit až 115 tisíc vozů, jichž se kauza dotkla.

Ředitel koncernu Volkswagen (VW) Matthias Müller 11. ledna oznámil, že VW chystá nápravu pro vozy, jichž se dotkla kauza s potlačováním emisí při testech zvaná dieselgate. V USA, kde pro emise z dieselových motorů platí přísnější předpisy, se počítá s použitím nového, zatím nespecifikovaného, katalyzátoru. V Evropě se počítá s jednoduchou změnou software, který má na starosti vypouštění aditiva AdBlue. Právě jím jsou emise omezovány.

V USA již také koncern VW přislíbil majitelům 115 tisíc vozů jejich zpětný odkup, případně vysoké slevy na pořízení nového vozu. Motoristé v USA již dříve od Volkswagenu obdrželi „balíček dobré vůle“ v podobě předplacené karty s jedním tisícem dolarů.

Podle Müllera bylo pro techniky VW největší překážkou a také důvodem zdržení technické řešení potíží u vozů s první generací „ošizených“ motorů. U většiny ostatních prý stačí jednoduchá změna software, stejná jako bude prováděna v Evropě.

Plánované řešení s použitím katalyzátoru však neprošlo přes kalifornský odbor pro čistý vzduch. Dokumentace, již VW ke katalyzátoru dodal, se mu zdála nedostatečná, nejasná a neprůkazná. Ke stejnému rozhodnutí došla i vládní agentura pro ochranu životního prostředí EPA.

V Evropě budou vozy nepovinně svolány do servisů, kde je čeká výměna softwaru. Vozy s motorem 1,6 TDI pak čeká i menší výměna hardware, celkově by se však doba opravy neměla protáhnout více než na hodinu. S odškodněním pro evropské spotřebitele se zatím nepočítá.

Aféra dieselgate se dotkla milionů vozů z koncernu Volkswagen, konkrétně se jednalo o značky VW, Seat, Škoda, Audi a Porsche s dieselovým motorem. Kvůli přísným americkým předpisům ohledně dieselových emisí se VW v roce 2007 při spuštění nové kampaně o „čistých dieselech“ rozhodl pro dočasné nasazení takzvaných „defeat devices“. Taková zařízení při testování snižují emise, na vypouštění zplodin v běžném provozu však vliv nemají. Dočasné řešení se ovšem stalo řešením trvalým, „defeat devices“ byly montovány i do některých automobilů na benzín. Podvod při měření byl odhalen až v září loňského roku. Celkově mohou být „defeat devices“ nainstalovány v 11 milionech vozů, z toho 8,5 milionu bylo prodáno v Evropě.
 

Související články