poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kvůli airbagům Takata musí do servisu vozy dalších sedmi značek

21.1.2016

Seznam vozidel, kterých se týká aféra s vybuchujícími airbagy Takata, se může rozšířit o vozy dalších sedmi výrobců. Na začátku ledna letošního roku navíc na veřejnost unikla e-mailová konverzace techniků společnosti Takata, z níž vyplývá, že o nebezpečné závadě věděli již v roce 2006. Namísto řešení se však snažili problém ututlat. Informují o tom servery New York Times a Detroit Free Press. 

Poté, co se k 19 milionům vozů, které musely kvůli smrtelně nebezpečným airbagům Takata zamířit do servisu, na začátku ledna přidalo dalších 375 tisíc vozů Mazda, se může seznam vozů s vybuchujícími airbagy ještě rozšířit. Americká vládní agentura National Highway Traffic Safety Administration kontaktovala dalších sedm výrobců s informací, že i jejich vozy mohou být osazeny vadnými bezpečnostními prvky Takata.

Konkrétně se jedná o značky Mercedes, Jaguar - Land Rover, Volkswagen, Suzuki, Tesla a nákladní vozy značek Volvo a Spartan. O jaký počet vozů se bude jednat, zatím Detroit Free Press nespecifikoval.

Internetový server deníku New York Times pak potvrdil informace o tom, že společnost Takata o závadě na airbazích věděla již dávno, aféru se však snažila zamést pod koberec. Uniklá konverzace mezi dvěma techniky se týkala testu bezpečnosti airbagů, který proběhl v červnu 2006. Pracovníci Takaty se v ní shodovali na tom, že naměřené výsledky pro ně nejsou příznivé a domlouvali se na nejlepší taktice jak od nich odvést pozornost. Konverzace se hlavně týkala manipulace s grafem s výsledky testování.

Aféra Takata se týkala zvláště malých airbagů na místě spolujezdce. Ty jako hnací plyn používaly dusičnan amonný, který však mohl při vyšších teplotách a vzdušné vlhkosti vybuchovat. Při takovém výbuchu mohl být vnitřek vozu zasypán kovovými šrapnely. Airbagy Takata mají na svědomí devět úmrtí a stovky zraněných, společnost již opatrně připustila možnost odškodnění pro pozůstalé a poškozené. Problém však tkví v tom, že nárok uznává pouze u malé části obětí nehod. Nebezpečné airbagy byly osazeny především ve vozech pro americký a jihoasijský trh, některé z nich se však mohly dostat i do Česka.
 

Související články