poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Samsung čelí žalobě kvůli zanedbávání aktualizace chytrých telefonů

22.1.2016

Nizozemská spotřebitelská organizace Consumentenbond žaluje výrobce chytrých telefonů Samsung. Vadí jí, že klame své zákazníky ohledně cyklu aktualizací operačního systému Android. I přes sliby výrobce u 82 % chytrých telefonů po dvou letech od jejich uvedení na trh chybí aktualizace na nejnovější verzi Androidu. Samsung spotřebitele ani neinformuje o souvisejících bezpečnostních rizicích.

Již v letních měsících loňského roku spustila organizace Consumentenbond kampaň pod názvem „Aktualizujte!“, která spotřebitele upozorňovala na rizika spojená s neaktuálními verzemi operačního systému Android. Varovala, že zvláště telefony, které pracují na systému verze 4.3 či starší, představují významné bezpečnostní riziko. Skrze trhlinu v zabezpečení je snadné takový telefon na dálku ovládnout. I přesto se však na pultech prodejen vyskytovaly telefony, které novější verze operačního systému nepodporovaly.

To se týká i telefonů značky Samsung. Výrobce sice spotřebitelům slibuje pravidelné aktualizace po dobu alespoň dvou let, svůj slib však neplní. Navíc také spotřebitele nedostatečně informuje o bezpečnostních rizicích, které jsou s užíváním zastaralé verze Androidu spojené. Poskytnuté informace jsou pak nesrozumitelné a nejasné.

Na začátku prosince loňského roku proto Consumentenbond Samsung kontaktovala a požádala ho o uvedení informací na pravou míru a také o to, aby dvouletý aktualizační cyklus dodržoval u všech svých chytrých telefonů, nikoli jen u nejdražších „vlajkových lodí“. Na připomínky nizozemské spotřebitelské organizace však Samsung odmítl zareagovat.

V polovině ledna tedy Consumentenbond podala žalobu na Samsung kvůli užívání klamavých obchodních praktik. Nelíbí se jí, že Samsung spotřebitelům neříká celou pravdu a že před nimi zamlčuje vážná rizika spjatá s používáním zastaralého operačního systému. To by se mělo změnit, navíc by měl Samsung dodržovat dvou a víceletý aktualizační cyklus i u levnějších modelů.

Kampaň „Aktualizujte!“ ukázala, že některé značky chytrých telefonů jsou na tom s aktualizacemi ještě hůře než Samsung, například žádný z telefonů Huawei neměl připravenou aktualizaci na nejnovější verzi Androidu. Spotřebitelská organizace se ovšem rozhodla podat žalobu na Samsung jakožto dominantního výrobce telefonů s operačním systémem Android. Chce tak vytvořit precedens i pro další výrobce.
 

Související články