poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Američtí řidiči se nechtějí nechat špehovat

25.1.2016

Některé pojišťovny v USA nabízejí řidičům slevy za to, že si do automobilu nechají instalovat speciální zařízení, které sleduje jejich řidičské návyky. Taková zařízení se ovšem, jak uvádí spotřebitelský server Consumerist, netěší příliš velké oblibě.

Zařízení nabízené pod názvem Snapshot hlídá jak často, v jakých podmínkách a jak rychle řidič jezdí. V závislosti na jeho řidičských zvyklostech mu pak pojišťovna nabízí slevu až do výše 30 % z pojistného. I přes to se však zařízení netěší popularitě.

Část řidičů odrazuje to, že by jim pojišťovna mohla účtovat vyšší pojistné v případě, že by jejich řidičské zvyklosti vyhodnotila jako riskantní. To se opravdu může stát. Do roku 2014 provozovatelé Snapshotu zakazovali penalizaci řidičů, jejichž záznamy se vymykaly z průměru, v současnosti však může řidič „závodník“ platit až o čtvrtinu více, než je průměrná výše pojistného.

Mnohem více řidičů však prostě odmítá být sledováno. Server Consumerist uvádí, že v době, kdy provozovatelé platebních karet přesně vědí, kde a co spotřebitel nakupuje, a na internetu jeho každý krok hlídají personalizované vyhledavače a sociální sítě, si chce průměrný Američan od sledování odpočinout alespoň ve svém autě. Podle provozovatele Snapshotu by na jeho použití mělo vydělat přibližně 80 % řidičů, server Consumerist však uvádí, že o jeho instalaci uvažuje pouhá čtvrtina motoristů.

Svou roli podle Cosumeristu také hraje velmi špatná pověst amerických pojišťoven. I když tedy některé z nich vyžadují instalaci „špehovacího zařízení“ pouze na půl roku, američtí spotřebitelé se stále odmítají dobrovolně podělit o svá data.

Zneužití osobních údajů je přitom u mnohých moderních „chytrých“ přístrojů velmi snadné. Některé chytré spotřebiče odesílají data v nešifrované podobě, další zase využívají triviální tovární hesla, která je obtížné změnit. Často se problém najde i v obchodních podmínkách, výrobce může vyžadovat přístup k veškerým spotřebitelovým osobním údajům či možnost je poskytovat třetím stranám.
 

Související články