poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Consumentenbond a Pro-Test řeší dětskou obezitu

26.1.2016

Nizozemská spotřebitelská organizace Consumentenbond kritizuje populární dívčí skupinu K3 za to, že v rámci svého merchandisingu, tedy prodeje propagačních předmětů, propaguje nezdravé potraviny. Polská organizace Pro-Test zase konstatuje, že epidemie dětské obezity sice pomalu ustává, stále je však co vylepšovat.

Cílovou skupinou popového tria K3 jsou zvláště prepubescentní dívky. Aby jim bylo K3 blíže, nedávno kompletně vyměnilo obsazení za mnohem mladší zpěvačky. Spotřebitelská organizace Consumentenbond triu radí udělat i další změnu. K3 by podle ní mělo přestat propagovat nezdravé sladké a slané pamlsky. Test Consumentenbond totiž prokázal, že veškeré pochutiny, které se prodávají s fotografiemi členek a logem skupiny jsou nezdravé. Sušenky a zmrzlina jsou příliš tučné a sladké, brambůrky ve tvaru srdíček přesolené.

Prodej a propagace takového zboží popovými idoly je v jasném rozporu s kodexem pro potraviny, který vypracovali zástupci potravinářského průmyslu. Nabídka se nelíbí ani nizozemským rodičům. Podle 61 % dotázaných rodičů by kreslené postavičky či populární herci a zpěváci neměli propagovat nezdravé výrobky pro děti a podle 72 % rodičů by bylo správné, kdyby postavičky z kreslených seriálů či hrdinky z dívčích časopisů propagovaly pouze zdravé výrobky.

Propagace za pomoci oblíbených hvězd je přitom účinná, podle Consumentenbond je dítě schopné značku či oblíbenou postavičku rozpoznat již ve věku 18 měsíců a od tří let vysloveně preferuje „značkové“ pamlsky s logem populárního seriálu či osobnosti před „neznačkovými“. Dětská obezita přitom může vést k rozvoji cukrovky, kardiovaskulárních obtíží či psychických problémů.

Zprávy od našich severních sousedů z Polska jsou příznivější. Spotřebitelská organizace Pro-Test uvádí, že míra obezity mezi dětmi a mladistvými oproti roku 2010 poklesla o celá tři procenta, ze 17 % na 14 %. Děti také čím dál více konzumují zeleninu a ovoce. Počet těch, které se více hýbají, se pak zvýšil o 4 %. Pro-Test však píše, že i když je takový trend pozitivní, rozhodně není důvod k předčasným oslavám. Počet obézních dětí a mladistvých je stále vysoký, počet fyzicky aktivních by měl naopak stoupnout.

Pro-Test také uvádí, že není dobré držet drastické redukční diety, které v krajním případě mohou poškodit vnitřní orgány či vést ke vzniku anorexie či bulimie. Mnohem lepší je držet se vyváženého jídelníčku a fyzické aktivity. Polská spotřebitelská organizace také apeluje na rodiče, aby svým dětem šli příkladem – zdravé stravovací návyky pochytí nejsnáze od nich.
 

Související články