poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Mražené ryby jsou stále plné vody

28.1.2016

Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje, že výrobci na českém trhu stále nastavují hmotnost mraženého rybího masa ledovou glazurou. U 19 % testovaných vzorků hmotnost po rozmražení neodpovídala údajům na obalu, výrobce tak místo masa prodával vodu.

Test, který probíhal ve Státním výzkumném ústavu v Jihlavě, ukázal, že z 52 zamražených ryb a výrobků z rybího masa neodpovídala hmotnost po rozmražení údajům uvedeným na obalu u 12 vzorků. U deseti pak neodpovídal ani uvedený obsah masa.

Použití glazury čili zamražení ryby do ledu tak, aby byla chráněna před vysušením chladem, je sice povolené, výrobce však musí uvádět hmotnost masa po rozmražení a odkapání glazury. Údaj o přidané vodě musí být jasně uveden na obalu výrobku. Pokud pak podíl na hmotnosti přesahuje 5 %, musí být zmínka o vodě přímo v názvu produktu.

SVS upozorňuje, že vodou bývají často nastavovány i jiné dary moře. V jejich případě bývají dovozci ještě sofistikovanější. Nedávná kontrola odhalila zásilku 800 kilogramů garnel, které obsahovaly polyfosfáty. Tato látka slouží k oklamání kontrolorů, umožňuje totiž navázání vody přímo do masa zmíněných malých krevet.

Maso nastavené různými přídavnými látkami nepředstavuje problém pouze pro české spotřebitele. Nedávný průzkum holandské spotřebitelské organizace Consumentenbond odhalil, že polotovary obalovaných řízků výrobce Albert Heijn, který provozuje i českou síť super a hypermarketů Albert, obsahují nadměrné množství nedeklarované vody. Výrobce chtěl obejít zákon tvrzením, že voda se nachází pouze v trojobale, nikoli v mase, takový výklad zákona však v Nizozemí ani v ČR není možný.
 

Související články