poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Emisní limity nesplňuje více vozů, nejen Volkswageny

4.2.2016

Ačkoli je takzvaná „dieselgate“ značky Volkswagen (VW) nejznámějším případem podvodů s emisemi, britská spotřebitelská organizace Which? upozorňuje, že složení výfukových zplodin neodpovídá normě ani u dalších značek. Své vozy do servisů po nedávném zásahu policie svolává i Renault. Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo pak prosazuje řešení, při němž by byl VW nucen odškodnit i evropské spotřebitele.

Britská organizace Which? upozorňuje, že naměřené emise neodpovídají u mnoha vozů, nejen těch s dieselovým motorem či automobilů z koncernu Volkswagen. Většina vozů překračuje normu Euro5 pro zplodiny dusíku, v případě vozu Jeep Grande Cherokee v dieselovém provedení dokonce patnáctkrát. Tutéž normu podle Which? výrazně překračuje i 10 % vozů s benzínovým motorem a dokonce i některé hybridní vozy. U hybridů se konkrétně jedná například o Lexus LS či Peugeot 508 RXH. Osmdesát pět z 300 testovaných nových vozů překračovalo i limity stanovené patnáct let starou normou Euro3, 38 automobilů dokonce nesplňovalo ani požadavky nejstarší normy Euro1 z roku 1993.

Podle Britů je na vině nedokonalý systém testování emisí New European Driving Cycle (NEDC), jemuž se už výrobci stačili přizpůsobit. Společně s italskou organizací Altroconsumo a Evropskou spotřebitelskou organizací BEUC kritizuje NEDC jako zastaralý a volá po jeho nahrazení testovacím cyklem, který více odpovídá běžnému provozu.

Italská organizace Altroconsumo je velmi aktivní i v aféře dieselgate. Jejím zástupcům vadí, že Volkswagen slíbil finanční kompenzaci americkým motoristům, evropští by si však měli vystačit s pouhou návštěvou servisu a bezplatnou opravou. Podle Altroconsumo by měli být odškodněni i evropští majitelé vozů VW. Ideální výše odškodného by podle zástupců italské spotřebitelské organizace měla činit alespoň 15 % z pořizovací ceny vozu.

Existuje také podezření, že s emisemi podváděli i další výrobci. V druhé polovině ledna letošního roku francouzská policie v sídle vedení koncernu Renault zabavila počítače s důležitými daty. Francouzská automobilka nyní svolala 15 tisíc vozů na servisní prohlídky. Důvod neudala, britský server Bitterwallet ovšem spekuluje, že i Renault ve svých vozech používal takzvané „defeat device“, tedy software, který umožňuje cyklem NEDC projít i vozům, jež nesplňují emisní normu.
 

Související články