poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak vypnout špehovací funkce Windows 10

8.2.2016

Britský server Bitterwallet přináší jednoduchý návod jak pomocí několika jednoduchých příkazů vypnout funkce, které společnosti Microsoft umožňují sběr dat o uživatelích jejích produktů.

Jedním z nejčastějších důvodů, proč spotřebitelé odmítají přejít na nový operační systém Windows 10, jsou obavy, zda někdo nesleduje každé jejich kliknutí. Nová aktualizace navíc pro některé uživatele způsobila zmatek v tom, že sledovací funkce přejmenovala.

Britský server Bitterwallet proto přináší jednoduchý návod jak se nenáviděné služby DiagTrack zbavit. Stačí na klávesnici zmáčknout kombinaci kláves Win + R, do okna, které vyskočí, napsat „services.msc“ a zmáčknout klávesu Enter. V seznamu, který naběhne, pak stačí najít položku „Propojená uživatelská prostředí a telemetrie“, v případě anglických Windows pak „Connected User Experiences and Telemetry“. Na ni stačí dvakrát kliknout a vybrat možnost „zastavit“. Zároveň je třeba ve stejném okně nastavit "Typ spouštění" na "zakázat". Pak už je třeba celý proces jen potvrdit kliknutím na „OK“.

U starší verze Windows 10 bez aktualizace Threshold 2 je postup totožný, služba DiagTrack se pouze schovává pod jiným názvem, a to Diagnostic Tracking Service.

Uživatelé se u Windows 10 obávali i toho, že kvůli nejasně psaným obchodním podmínkám by Microsoft teoreticky mohl mazat nelegální software či multimediální soubory, to však podle zástupců softwarového giganta nehrozí. Test francouzské spotřebitelské organizace UFC Que Choisir zase prokázal, že „desítky“ sice mírně zpomalují běžné notebooky, jsou však výrazně stabilnějším a uživatelsky pohodlnějším systémem než starší verze Windows 8.
 

Související články