poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Aplikace Facebooku zpomaluje telefony s Androidem

15.2.2016

Facebooková aplikace pro Android významně zpomaluje telefon a navíc ukrajuje z kapacity baterie. Facebook sice slibuje nápravu, britský server Bitterwallet ovšem spotřebitelům doporučuje, aby si tuto aplikaci odinstalovali.

Aplikace Facebooku je jednou z těch, které jsou neustále aktivní, i když ji spotřebitel zrovna nevyužívá. Stále přijímá nová data, čímž zatěžuje procesory chytrého telefonu a vybíjí jeho baterii. Kvůli tomu čelí oficiální facebooková aplikace dlouhodobé kritice uživatelů chytrých telefonů s operačním systémem Android.

Podobné potíže se přitom dříve vyskytovaly i u aplikace pro iPhony, zde však vývojáři Facebooku již zjednali nápravu. Tu přislíbili i spotřebitelům, kteří využívají operační systém Android, v jejich vyjádření však chyběly bližší podrobnosti i přibližné datum aktualizace.

Bittterwallet proto spotřebitelům doporučuje, aby si aplikaci pro Facebook odinstalovali. Po odinstalaci mohou očekávat jak zrychlení telefonu, tak i zvýšení výdrže u baterie. Facebook pak stále mohou navštěvovat pomocí obyčejného prohlížeče. Některým spotřebitelům v tomto případě sice mohou chybět některé pokročilé funkce, jakými jsou gifové animace či geografická lokalizace, běžnému uživateli však prohlížeč postačí.

Pokud pak spotřebitelé chtějí využívat pokročilé funkce, měli by se poohlédnout po některé z neoficiálních, avšak bezpečných a ověřených aplikací, které umožňují přístup k Facebooku a dalším sociálním sítím. Bitterwallet doporučuje zvláště aplikaci Metal, která je funkčně totožná s oficiální aplikací, je však lépe optimalizovaná a zdaleka tolik nezatěžuje telefon ani jeho baterii.

Některé aplikace pro systém Android slibují přesný opak toho, co prováděla aplikace Faceboooku, tedy zrychlení procesoru či zvýšení životnosti baterie. Test italské spotřebitelské organizace Altroconsumo ovšem prokázal, že v lepším případě se jedná spíše o bodové seznamy, jež upozorňují spotřebitele, které funkce a aplikace by měli vypnout. V horším případě pak takové aplikace nepomáhají, ale spíše škodí, protože slouží hlavně pro těžení dat o uživateli a jeho pohybu a získaná data pak volně zasílají třetím stranám.
 

Související články