poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Francouzské hotely během fotbalového Mistrovství Evropy prudce podraží

16.2.2016

Fotbalové Mistrovství Evropy ve Francii se blíží a poznat je to i na cenách hotelů. Spotřebitelská organizace UFC Que Choisir již delší dobu monitoruje nárazové navyšování cen za ubytování v okolí fotbalových stadionů.

Francie se v současné době připravuje na příjezd desetitisíců fotbalových fanoušků ze všech možných evropských zemí. Nezaspali ani hoteliéři. Již ve chvíli, kdy bylo uveřejněno, že další Mistrovství Evropy se bude konat ve Francii, stouply ceny v hotelích nedaleko stadionů na čas sportovního svátku v průměru o 45 %.

Nyní, když je známo i přesné rozlosování skupin, zdražování pokračuje. Týká se to zvláště měst, v nichž budou hrát reprezentační týmy bohatých a atraktivních zemí se silnou fanouškovskou základnou, jakými jsou například týmy Anglie či Německa. Průměrná cena ubytování v těchto městech za poslední období vzrostla o dvě třetiny.

Některé konkrétní hotely však opravdu netroškaří. UFC uvádí případ tříhvězdičkového ubytovacího zařízení nedaleko stadionu v Marseille, kde se bude hrát úvodní zápas mezi Anglií a Ruskem. Zatímco ještě v polovině ledna si zde majitel účtoval za dvoulůžkový pokoj osmdesát euro za noc, o týden později cena vyskočila na rovných tisíc euro. Ve výsledku tak vydělali fanoušci, kteří si zakoupili ubytování s velkým předstihem.

Poptávka po ubytování na červnový fotbalový svátek je podle UFC obrovská, a tak je jasné a pochopitelné, že hoteliéři na toto období zvýší ceny. Francouzská spotřebitelská organizace se ovšem podivuje nad tím, že v některých atraktivních lokalitách se ceny zvedly na více než pětinásobek normálu. Takové jednání sice může být legální, pokud rovné ceny platí pro všechny a nikoli jen třeba pro fanoušky – cizince, UFC se však stejně příliš nelíbí. Podle ní je rozdíl mezi pochopitelným navýšením marže a vysloveným ždímáním hostů.

Související články