poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Potíže s airbagy pokračují

18.2.2016

Do servisu musí zamířit vozy s airbagy dalšího výrobce. Konkrétně se jedná o výrobky společnosti Continental Automotive Systems (CAS), jejichž napájení mohlo korodovat. Server Consumerist přináší i nová fakta o největší aféře s airbagy, která se týká společnosti Takata. Ta dlouhodobě ignorovala bezpečnostní předpisy a na nápravě svých produktů začala pracovat teprve poté, co se její aféra provalila na veřejnost.

Výrobce airbagů CAS má podobně jako Takata problémy s vzdušnou vlhkostí, která v tomto případě může způsobit korozi v systému napájení. Hrozí, že airbag při nárazu nevystřelí či naopak bude vystřelovat samovolně.

Hlášeno je zatím okolo desítky zraněných a žádné oběti na životech. Po poučení s airbagy od Takaty však výrobce nechce nechat nic náhodě a doporučil do servisu svolat veškeré vozy, které by mohly být osazeny airbagy CAS vyrobenými mezi lety 2006 a 2010. Konkrétně se jedná zvláště o vozy značek Honda, Kia, Mazda, Volvo a některé modely Dodge a Volkswagen.

Server Consumerist přináší i novinky o kauze airbagů Takata. Vyšetřování zjistilo, že v závodech Takata se dlouhodobě nedbalo na bezpečnostní předpisy, zcela chyběl i jakýkoliv systém pro zpětnou vazbu a implementaci připomínek.

Za nejkřiklavější porušení bezpečnosti vyšetřovatelé z americké vládní agentury National Highway Safety Administration považují to, že hnací plyn dusičnan amonný, který zapříčinil, že airbagy při vyšších teplotách a vzdušné vlhkosti vybuchovaly, byl do airbagů doplňován ručně, bez jakéhokoliv dozoru nad přesností a kvalitou práce doplňovačů. Množství plynu v airbazích tak bylo nekonzistentní. Tomu by se dalo snadno předejít automatizací výrobní linky. Přechod na automatizovanou výrobu však Takata přislíbila až po spuštění vyšetřování.

Airbagy Takata, které mohly vybuchovat a vnitřek vozu zasypat šrapnely, mají po celém světě již devět obětí a několik stovek zraněných. Společnost Takata se dlouhodobě snažila vyhnout zodpovědnosti či odškodnění obětí a pozůstalých a aféru držela pod pokličkou. Po zveřejnění aféry do servisu muselo zamířit okolo 40 milionů vozů, převážně v USA a jihovýchodní Asii. Některé vozy navíc musely na prohlídku vícekrát, jelikož vadné airbagy byly pouze vyměněny za jinou vadnou šarži.
 

Související články