poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

„Čerstvá jídla“ ze supermarketu nemusí být vůbec čerstvá

19.2.2016

Čerstvě připravené jídlo ze supermarketu určené k domácímu ohřevu stoupá v USA v oblibě. Má totiž pověst mnohem zdravějšího pokrmu, než jsou zamražené potraviny či menu „s sebou“ z fast foodu. Průzkum americké spotřebitelské organizace Consumer Reports (CR) však ukazuje, že tomu tak zdaleka není.

Zatímco Češi si k obědu mohou většinou vybrat mezi tím, co si přinesli z domova, trvanlivými jídly do mikrovlnky, nabídkou podnikové kantýny či poledními menu v restauracích, v Americe se popularitě těší ještě další možnost. Většina supermarketů nabízí zabalená jídla, která propaguje jako zdravá a čerstvě připravená.

Oblíbená jsou zvláště díky širokému výběru. V nabídce spotřebitel najde vše možné, od sekané s bramborem a zelím až po nilskou tilapii v parmazánové krustě či různé zeleninové saláty. Právě proto, že supermarkety se rychle přizpůsobily poptávce po zdravých potravinách typu rybího masa či kadeřávku , bývají tato jídla považována za všeobecně zdravější, než jsou alternativy stravování. CR se podívala, kolik je na této pověsti pravdy.

První, čeho si CR všimla, je, že většina „čerstvých pokrmů“ se rozhodně nedá označit za čerstvě připravené. V mnoha případech byly do provozoven dováženy z jedné velké centrální kuchyně, ta mohla být v extrémním případě i v jiném státě. Některé provozovny si sice připravovaly většinu jídel, jednalo se ovšem hlavně o dražší supermarkety.

„Čerstvé“ by podle CR mělo znamenat, že jídla jsou připravována bez konzervantů a jiných éček. Pokrmy k ohřátí však obsahovaly benzoan sodný či umělá barviva. V jednom případě byl zeleninový salát místo slibované „speciality šéfkuchaře“ zalit levným a volně prodejným dresinkem. Ne vždy se také dalo spolehnout na informace o složení. Provozovny sice „éčka“ většinou uváděly poctivě, někdy však ze složení vypadly alergeny, které byly viditelné pouhým okem. Tak tomu bylo například u jednoho tuňákového salátu s kousky nedeklarovaného avokáda.

Jídla také obsahovala příliš mnoho soli. To se týkalo i pokrmů všeobecně považovaných za zdravé, jako jsou například veganské lilkové rolky či kuřecí prsíčka s těstovinami na citronové trávě . Jedna porce mohla obsahovat až 40 % doporučeného denního příjmu soli.

CR rovněž vadí, že supermarkety nemusejí uvádět přesné informace o kaloriích či výživových hodnotách pokrmu. Americké zákony toto u jídel prodávaných na váhu nevyžadují. Z šesti supermarketů, které CR navštívila, je uvádí pouze síť obchodů Wegmans. Často také chybí informace o doporučené velikosti porce. V USA platí nepsané pravidlo, které velikost porce určuje na šest uncí pro jídlo a jednu pro přílohu, tedy dohromady asi 200 gramů. Zkušenosti CR ale ukazují, že v některém případě byla „porce“ až dvojnásobná.

Čerstvá jídla jsou navíc mnohdy předražená. Pokus CR ukázal, že například toskánský salát z kadeřávku a bílých fazolí jde snadno připravit podomácku za zlomek ceny, za níž je nabízen v prodejnách.

Pokud se tedy spotřebiteli nechce utrácet, chce mít kontrolu nad složením pokrmu a jeho velikostí, ideální je, aby si jídlo připravil doma sám. Ne každý má čas či chuť si vařit, jak ale ukazují výsledky průzkumu CR, čerstvá jídla ze supermarketů rozhodně nejsou nejlepší ani nejzdravější volbou.
 

Související články