poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

ZPS kritizuje nové normy pro emise oxidu dusíku, jsou příliš měkké

23.2.2016

Nový evropský návrh na omezení emisí oxidu dusíku je příliš měkký a jde na ruku výrobcům automobilů, tvrdí slovinská spotřebitelská organizace Zveza Potrošnikov Slovenije (ZPS). Zvláště se jí nelíbí rozdílné limity pro testování v laboratoři a pro běžný provoz.

Nové předpisy pro testování vozů na emisní limity se měly stát závaznými v roce 2017. Konkrétně se jednalo o přijetí normy Euro6, která stanovovala striktnější limity na emise oxidu dusíku. Změnit se mělo i samotné testování, které přešlo z velkých laboratoří, jež jsou placeny i automobilkami, k nezávislým třetím stranám.

Návrh však byl přijat v mnohem měkčí podobě. Limit na emise oxidu dusíku sice zůstal na plánovaných 80 mikrogramech na kilometr, taková norma však platí pouze pro samotné laboratorní testování. V běžném provozu je limit více než dvojnásobný, a to 168 mikrogramů na kilometr. Teprve v roce 2020 má klesnout na 120 mikrogramů.

Podle ZPS se jedná o výsledek lobbingu automobilového průmyslu. Automobilky argumentují tím, že přechod na nové emisní limity je nerealistický, navíc by přijetí takového nákladného opatření mohlo vést k velkému propouštění zaměstnanců a zavírání výrobních závodů. ZPS kritizuje i poslance evropských zemí, kteří sice na jednu stranu populisticky vystupují proti Volkswagenu v rámci kauzy „dieselgate“, ve skutečnosti však se zástupci automobilek vyjednávají o přijetí té nejměkčí podoby regulace.

Vysoké emise oxidu dusíku přitom přispívají ke vzniku onemocnění dýchacích cest, jako je astma, zánět průdušek či chronické obstrukční plicní nemoci. Jen ve Velké Británii, jejíž evropští poslanci byli jedněmi z největších odpůrců přijetí nových emisních norem, zvyšuje podle deníku The Guardian znečištění úmrtnost na respirační choroby až o 4 %.

Přijetí nových norem přináší i pozitivní zprávy. Samotná podoba testování by se opravdu měla změnit a přiblížit se k realitě běžného provozu. Prošel i návrh o přesunu testování k nezávislým třetím stranám. Velký rozdíl mezi limitem pro laboratorní měření a měření při běžném provozu však stále nechává doširoka otevřené okno pro různé triky automobilek, včetně použití nechvalně proslulých „defeat devices“.

Jejich použití bylo prokázáno u vozů značky Volkswagen, odškodnění za takzvanou „dieselgate“ je v současnosti jedním z nejaktuálnějších spotřebitelských témat. Zatímco VW nabízí motoristům z USA finanční odškodnění, evropští spotřebitelé si musí vystačit s bezplatnou návštěvou servisu a přehráním software. To se však nelíbí evropským spotřebitelským organizacím, kompenzace by podle nich měla být podobná i pro evropské motoristy. Z použití „defeat devices“, tedy speciálního software, který měl umět na krátkou dobu v laboratorních podmínkách potlačit emise, je v současné době podezřelá i automobilka Renault.
 

Související články