poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Gmail přináší dvě novinky pro zvýšení bezpečnosti

24.2.2016

Společnost Google přináší novinky pro klienty své e-mailové služby Gmail. V rámci boje proti phishingu bude Gmail od začátku února ověřovat, zda se odesílatel nesnažil zfalšovat svou identitu. Přibyde také větší podpora pro šifrování e-mailu. Informuje o tom spotřebitelský server Consumerist.

Gmail již od roku 2014 podporuje šifrování pošty pomocí metody TLS, aby znesnadnil zachycení zprávy třetími stranami. Uživatelům nově přibude v pravém horním rohu okna s emailem malá ikona zámku. Pokud je zámek uzamčený, s adresátem e-mailu je vše v pořádku. Pokud je však zámek odemčený, schránka adresáta nepodporuje šifrování a hrozí, že e-mail bude po cestě zachycen třetí stranou.

Druhá novinka se týká ověřování identity odesílatele. Nepoctivci si pro účely phishingu, tedy podvodu, při němž se vydávají za policisty či bankovní úředníky a snaží se z uživatele vylákat citlivé údaje, často zakládají e-mailové schránky na oficiálně znějících adresách. V některých případech pak svou identitu vysloveně falšují. Gmail by měl nově umět rozpoznat, zda nedošlo ke spoofingu čili falšování e-mailové adresy a zda odesílatel skutečně píše z e-mailu organizace, za jejíhož člena se vydává.

Uživatel tak pozná, že chybí ověření, když se obrázek, který reprezentuje odesílatelovu profilovou fotografii, změní na červený otazník. Chybějící ověření samozřejmě nemusí hned znamenat, že se jedná o podvod, uživatel by však měl v případě, že narazí na červený otazník, zbystřit a pečlivě vážit své další kroky.

Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR) nedávno vydala seznam 10 metod, jež nepoctivci nejčastěji využívají. Phishing v různých podobách v nich byl zastoupen více než hojně. dTest i CR spotřebitelům radí, aby neotevírali přílohy podezřelých e-mailů, rozhodně by také neměli do přiložených on-line formulářů vyplňovat své osobní údaje či přihlašovací údaje k bankovnictví. Skutečný policista či bankovní úředník po nich tyto údaje nikdy nevyžaduje.
 

Související články