poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dvě závady, které mohou z iPhonu udělat těžítko

25.2.2016

Britský server Bitterwallet kritizuje společnost Apple za použití bezpečnostního prvku, který může definitivně vyřadit z provozu iPhone. Telefon rovněž může snadno zničit i spotřebitel sám, a to pouhým přenastavením data.

Chyba známá jako „error 53“ se týká telefonů, které byly opravovány v neautorizovaných servisech, či těch, které si spotřebitel snažil modifikovat sám. Podle serveru Bitterwallet se jedná zvláště o případy oprav displeje a tlačítka „Home“ či o neodborné pokusy o upgrade softwaru.

Telefon, který uživateli nahlásí „error 53“, se stává nepoužitelnou cihlou, kterou nelze „odemknout“. Nejedná se však o bug, ale o cílené bezpečnostní opatření. Mluvčí společnosti Apple jeho použití obhajují tím, že se snaží telefony chránit před neodborným zacházením. Jakmile totiž opravář nevědomky přeruší párování mezi prvky dotykového ovládání a softwarem, který ho má na starosti, funkce kontroly zabezpečení vyřadí z provozu Touch ID, tedy funkci pro odemknutí telefonu otiskem prstu.

Tato praxe se však nelíbí britskému serveru Bitterwallet. Uznává sice, že společnost Apple může omezovat třetí strany v zasahování do telefonu, rozhodně by to však neměla provádět tak, aby se z telefonu stalo pouhé těžítko. Namátkou pak uvádí případy, kdy se může spotřebiteli porouchat iPhone na exotické dovolené či v jiné lokalitě vzdálené od nejbližšího autorizovaného servisu až stovky kilometrů. V takovém případě není v pořádku Touch ID odpojovat.

Po čtrnácti dnech od vydání článku na Bitterwallet na kritiku zareagoval i sám výrobce. Nový update pod číslem 9.2.1 by měl řešit i tento problém. K odstranění chyby s kódem 53 by mělo stačit se na jiném zařízení připojit ke službě iTunes, za pomoci kabelu k němu připojit telefon a zvolit možnost „Update“. Dále by měl spotřebitel následovat pokyny na obrazovce.

„Error 53“ ale v současnosti není jedinou závadou, která uživatelům produktu Apple přidává vrásky. Na internetu se v poslední době šíří hoax maskovaný za prohlášení společnosti Apple, který slibuje uživatelům změnu uživatelského prostředí do retro provedení inspirovaného starými počítači Macintosh. Stačit by k tomu mělo pouze přenastavit datum na 1. ledna 1970.

Jenomže po přenastavení data na uživatele místo nostalgických vzpomínek čeká pouze nefunkční telefon. iPhony totiž nejsou takové datum schopné zpracovat a zaseknou se v nekonečné smyčce restartů. Společnost Apple v polovině února slíbila tuto závadu vyřešit při vydání nejbližší aktualizace operačního systému iOS.
 

Související články